BLUESGUIDEN JANUARI

1 Brian Kramer's Monday Acoustic Night med Mats Qvarfordt & Per-Olof Sjöström, Engelen

 

2 Little Gunnar's Blue Tuesdays: Blue Hammer, Stampen
2 Bluesjam, Wirströms


3 Axman Bluesband, Stampen
3 Andy Fite Jazz Comic, Bluesbaren


4 Elin Vikner, Bluesbaren
4 Leo Lindberg, Chris Montgomery, & Max Shultz Trio, Stampen


5 Stockholms Bluesförening: Trettondagsaftonbluesen på Fasching med Felicia Nielsen (Shoutin Red), Headline Bluesband och Muddy Waters son, Mud Morganfield & Trickbag (US/S)


5 After Work Live Soul Session
17.30-19.30 + Top Dogs, Stampen
5 Bluesjam med Thomas Prim & Clara Houserockers, S:ta Clara
5 Temporary Blues Band, Wirströms
5 Oriental Blues Band, Bluesbaren


6 Elvis Presley Birthday Party med Travis Green (US), Lisa Lystam och Mad Men Band, Katalin i Uppsala
6 Maxi Freeman, Norrport
6 Preachin' Lips, Bluesbaren
6 Thomas Hammarlund Band, Wirströms
6 Bluesjam med Janne Sjöberg & Clara Houserockers, S:ta Clara
6 Big Time Blues Jam 14-19 + CJ Blues Band, Stampen
6 Brian Kramer's International Blues Jam 14-18, Engelen
6 Billy Bremner Rockfiles, A Tribute to Rockpile, CC Puben i Gävle
6 King's Call 10-års jubileum. En hyllning till Phil Lynott, Thin Lizzy med The Little Darlings, Brian Downey (IRL), Darren Wharton (UK) + gäster, Kraken


7 Kjell Gustavsson R&B Orchestra, Akkurat
7 Tip Jar Sunday 18-22, Stampen

 

8 BK´s Blue Mondays: Pontus Snibb & Brian Kramer Band, Engelen

 

 

9 Blues Jam, Wirströms

 

9 Little Gunnar´s Blue Tuesdays: Travis Green (US), Stampen
 

 

10 The Dogs, Stampen

 

10 Jony State (US), Musslan

 

10 Mood Selectors, Bluesbaren
 

 

11 Anna Louise Andersson, Bluesbaren

 

11 Boogie Trio, Stampen

 

11 Peace Conspiracy, Bar Brooklyn, Debaser12 After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + Bill Öhrström Band, Stampen

12 Maxi Freeman, S:ta Clara
12 Travis Green solo (US), ROQ
12 Gus & Prim Blues Band, Wirströms
12 Hot Pretzels, Engelen
12 Blå Gubbar, Bluesbaren

13 Big Time Blues Jam 14-19 + Dan Granero Band, Stampen
13 Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen
13 Bluesjam med Eric Hansson & Clara Houserockers, S:ta Clara
13 Sweet Emma & The Mood Swingers, Katalin i Uppsala
13 Robert Lighthouse Trio, Norrport
13 Du Rietz Blues, Bluesbaren
13 Double Crossing Time, Wirströms
13 Badge, Harry B James
13 MACKen Jam 13-15.30. Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

14 Jetbone, Akkurat
14 Tip Jar Sunday 18-22, Stampen
 

15 Brian Kramer’s Blue Mondays: Robert Lighthouse Trio, Engelen

 

16 Little Gunnar’s Blue Tuesdays: Hook & Blade, Stampen INSTÄLLT

16 Bluesjam, Wirströms

 

17 Oscar Soul Experience, O’Baren

17 Kings of Boogie - Ulf och Bo från Jump 4 Joy, Stampen

17 Amanda Ginsburg, Bluesbaren

17 Rhino Bucket (US), Harry B James

 

18 Hairy Blues Project, Kapellet i Norrtälje

18 American History Class: Leo Lindberg, Chris Montgomery, Max Schultz & Bill Öhrström, Stampen

18 Anna Louise Andersson, Bluesbaren

18 Bror Gunnar Jansson, Geronimo´s FGT

 

19 Jump 4 Joy + After Work Live Soul Session 17.30-19.30, Stampen

19 Ida Sand, Fasching

19 Tyler Childers (US), Twang

19 Irene Jane Baker & Lone Star Blues, Örnsbergsvägen 2, Pub Diset

19 Annas Blues-kok, Bluesbaren

19 Bluesjam med Lennart Thorman & Clara Houserockers, S:ta Clara

19 Howlin Hawk Blues Band, Wirströms

 

20 Stampens Big Time Blues Band + Big Time Blues Jam 14-19, Stampen

20 Brian Kramer Blues Jam 14-18, Engelen

20 Swinging Blues Boogie Bash med Governor Andy’s Blues Connection, Scalateaterns källare

20 Motown Xperience, Fasching

20 Helena Nordin Trio, Bluesbaren

20 Bluesjam med Thomas Hammarlund & Clara Houserockers, S:ta Clara

20 Blue Souls of Rock, Norrport

20 Tru & Blu, Wirströms

 

21 Emil & The Ecstatics, Akkurat

21 Tip Jar Sunday 18-22, Stampen

 

22 Brian Kramer’s Blue Mondays: Big Rob Svensson & BKB, Engelen

 

23 Colter Wall (US) + The Local Honeys (US), Bryggarsalen

23 Little Gunnar’s Blue Tuesdays: Dekula Band, Stampen

23 Bluesjam, Wirströms

23 DE Söder VISA, 17.30, St Paul, Mariatorget 10

 

24 Louise Hoffsten, Fasching

24 Rod Melancon (US), Kapellet i Norrtälje

24 Blues Jam 19-23, Hijazz Klubb i Uppsala

24 Darkest White Soul, Karby Gård i Täby

24 Stockholm Stompers, Stampen

24 Cockroach Blues Band, Big Ben

24 Irene Lundberg & Andy Fite, Bluesbaren

24 Clara and the Backbone, Engelen

 

25 Rod Melancon (US) + support, Twang

25 Gabriel Kelley (US), Lilla Hotellbaren

25 David Ramirez (US), Bryggarsalen

25 Jake Bugg (US), Nalen

25 The Vanjas, singelrelease, O’Baren

25 Clara and the Backbone, Engelen

25 Anna Louise Andersson, Bluesbaren

25 The Mad Men Band, Stampen

 

26 Stockholms Bluesförening presenterar Åsling Roots & Friends feat Bosse Gustafsson + After Work Live Soul Session 17.30-19.30, Stampen

26 Lena & The Slidebrothers (FIN), medarrangör Södertälje Jazz & Bluesförening, Trombon i Södertälje

26 Club Jungle Rhythm: The Go Getters + Highcoast Hoedown, Debaser Strand

26 Eric Hansson Band, Wirströms

26 Bluesjam med Fredrik Karlsson  & Clara Houserockers, S:ta Clara

26 Trouble Makers, Bluesbaren

26 Lowbird Highbird, Musikvalvet Baggen

 

27 Södertälje Jazz Bluesförening: Åsling Roots & Friends feat Bosse Gustafsson + Indigo Salesmen, Spinnrocken i Södertälje

27 Erika Baier & The Business + Big Time Blues Jam 14-19, Stampen

27 Brian Kramer Blues Jam 14-18, Engelen

27 Fat City Blues, Wirströms

27 Bluesjam med Janne Sjöberg  & Clara Houserockers, S:ta Clara

27 Muddy Blues Band, Bluesbaren

 

28 Favorite Hippies, Akkurat

28 Django Reinhardt kväll, Konserthuset

28 Tip Jar Sunday 18-22, Stampen

 

29 Gabriel Kelley (US), Hijazz Klubb i Uppsala

29 Brian Kramer’s Blue Mondays: Blue Hammer

 

30 Anderson East (US), Kägelbanan

30 Little Gunnar’s Blue Tuesdays: Gustav Lindgren Trio, Stampen

30 Bluesjam, Wirströms

 

31 Gemene Man, Bluesbaren

31 Kaj Holst, releasefest, Bar Brooklyn

 
 

Med reservation för ändringar