BLUESGUIDEN JULI

BLUESGUIDEN JULI

Hej! Bluesguiden är nu tillbaka efter att ha varit nedlagd i över ett år. Den kommer att uppdateras på Stockholms Bluesförenings hemsida och facebooksida samt Mer än bara Blues på facebook.

BLUESGUIDEN 1-31 JULI

1   Williamsson Bluesband, Stampen  

1   A Tribute to Lucinda Williams, Kafé Himlavalvet

1   The Bayou Boys, Bluesbaren

2   S:ta Clara Blues Jam, jamledare John Bernström, S:ta Clara

2   Top Dogs, Katalins Terrass i Uppsala

2   Bluesjam i Vintervikens Trädgård, Gröndal 18.00-22.00

2   The Band of Brothers, Stampen

2   Women in the House, Bluesbaren

2   Anders F Rönnblom Trio, Långa Raden Velamsund

2   Willys Badkar, Engelen

2   Bluesprint, Wrangelska i Sala

2 Afterwork Per ”Porter” Bergkvist och Janne Borgh med vänner, Kafé Himlavalvet

3   The Cold Stares (US), Kafé Himlavalvet

3   Janne Åström och Medborgarna, Skottvångs Grufva utanför Gnesta/Mariefred

3   Bill Öhrström & Top Dogs, Katalins Terrass i Uppsala

3   Sjöström & Gullö, Bluesbaren

3   Brad Vee Johnson + Gladys del Pilar, Karlslunds Hamnkrog, Dalarövägen 162 i Haninge

3   Eftermiddagsblues med Lowdown Saints gäst Emil Arvidsson 14.00-17.00 + Axman Band, Stampen 

3   S:ta Clara Blues Jam, jamledare “Shakin” Jake Landers, S:ta Clara

3   Martina M Orlop, Caroline Williams & Eric Carlsson, Stocksundstorps Gårds veranda 

7   Opira med Bosse Gustafsson sax och Erik Pettersson, Restaurang Don Felice på Kvarnholmen

7   The Mad Men Band, Stora Henriksvik på Långholmen

7   The Lost Pajazzos, Bluesbaren

7-8 Roffe Wikström med Max Lorentz, S/S Blidösund

8   Hannah Aldridge (US) + support Nicky William , Kafé Himlavalvet

8 The Groove Machine med Perry Stenbäck, S:ta Clara

8   Mona Johansson & Peo Sjöström, Bluesbaren

8   Lindy & Bon Bon Band, Galejan på Skansen 18.00 och 20.30

9   S:ta Clara Blues Jam, jamledare Pablo Garcia Munos, S:ta Clara

9   Patrik Jansson Band, Bluesbaren

9   Bluesjam i Vintervikens Trädgård, Gröndal 18.00-22.00

9   The Lowdown Saints, Stampen

9   Bill Öhrström & Top Dogs, Långa Raden Velamsund

9 Max Schultz, Leo Lindberg och Chris Montgomery, Skå Festplats på Ekerö www.skafestplats.se

9 Afterwork med Porter & Thorell, Kafé Himlavalvet

10  Eftermiddagsblues med The Lowdown Saints, gäst Timo Tilli 14.00-17.00 + Slip´n´Slide, Stampen 

10  S:ta Clara Blues Jam, jamledare Leif Williamsson, S:ta Clara

10  The Dogs (Max Schultz & Benke Skoghult), Bluesbaren

10  Bror Gunnar Jansson (trio), Skottvångs Grufva utanför Gnesta/Mariefred

10  Caroline Williams & Valkyria the One and Only, Harö Krog på Kungsholmen 17.00

10  Slip´n´Slide, Stampen

13  Stockholm Hot Seven, Stampen

14  The Bluetonics, Stampen

14  Johan Walin Big Blues, Ullna Mangård Arninge Täby

14  Allen Finney & Eric Hansson, Bluesbaren

15  Stevie Klasson & Boba Lee Fett Acoustic Set, Stampen

15  Louise Hoffsten, Parksnäckan i Uppsala

15  The Blue Benders, Bluesbaren

15  Soul & Celebrations by The Apricots, Kafé Himlavalvet

15  Robert Wells Trio, Karlslunds Hamnkrog, Dalarövägen 162 i Haninge

15-16 Irene Jane Baker & Lone Star Blues, Jeppes Gästgiveri på Möja 16.00

16   S:ta Clara Blues Jam, jamledare Peo Sjöström, S:ta Clara

16  Lisa Lystam Trio, Katalins Terrass i Uppsala

16  Opira med Bosse Gustafsson sax och Erik Pettersson, Långa Raden Velamsund

16  The Bayou Boys, Bluesbaren

16  Bluesjam i Vintervikens Trädgård, Gröndal 18.00-22.00

16 Afterwork med The Virtues, Kafé Himlavalvet

16-17 American Car Show i Norrtälje med bl.a. John Lindberg Trio och Eva Eastwood www.americancarshow.se

16-17 Gnällbälte Blues Festival på Vinöns Värdshus utanför Örebro med Ronander Blues Band, Bengan Blomgren, Nikke Ström, Lisa Lystam Trio, ELS Band, Blues Stompers, Metaxa & Christiania, Little John & Jook Joints, Frankie King & The Blue Spots, Gnällbälte Blues Band, Ketchup & Stig Arne. För info: www.gnällbälteblues.se 

17  Baskery, Skottvångs Grufva utanför Gnesta/Mariefred

17 Country Catz and Hard Times, Ranchland i Tyresö

17 Eftermiddagsblues med The Lowdown Saints, gäst Björn Grimstedt 14-17 + The Band of Brothers feat Bonne Löfman, Stampen

17  The Bayou Boys, Bluesbaren

17  S:ta Clara Blues Jam, jamledare Patrik Engström, S:ta Clara

17  Hyllning till Tom Petty med The Virtues, Stora Henriksvik Långholmen

17  Mad Men Band, Katalins Terrass i Uppsala

17  Apromus Live, Kafé Himlavalvet

19  Lennie Norman vs Robert Wells, Parksnäckan i Uppsala

20  Erik Söderlind Trio, Stampen

21 “Beer & Blues”. Stockholms Bluesförening i samarbete med Värmdö Bryggeri. Säby Säteri Eknäsvägen 25,Ingarö. Livemusik med Ida Bang & Christoffer Skoug 17.00-22.00. För info: www.varmdobryggeri.se Boka bord på boka@varmdobryggeri.se 

21 Dala Blues Fest i Torp, Krylbo med Rolf Wikström Band, Conny Bloom med band, Sky High med Petra Kvännå, Cecilia Ringkvist med Blue Thrill, The Blue Devils med Janne Åström, Pelle Lindström & Brian Kramer, Lisa Lystam, Winters Bone. För info: http://torp.club/event/dala-bluesfest-2/ 

21  Stockholm Hot Seven, Stampen

21  Emil Ernebro & Filip Jers, Tantens Gröna Parkcafé – Gula Villan, Uppsala

21  Galadriels Barn, Bluesbaren

22  Blue Hammer, Stampen

22  Caroline af Ugglas, S/S Blidösund

22  Vilhelm Buchaus, Bluesbaren

23  Blues Jam i Vinterviken Gröndal, jamledare Tommy “Big T” Moberg 18.00-22.00

23   S:ta Clara Blues Jam, jamledare Stefan Lindell, S:ta Clara

23  Trio Karalina, Katalins Terrass i Uppsala

23  Jump 4 Joy, Långa Raden Velamsund

23 Caroline af Ugglas, Teater Klämman i Flen

23  Anders F Rönnblom, Kafé Himlavalvet

23 Joakim Wall & David Henriksson, Stampen

23  Reverend Curt, Bluesbaren

23-24 Lee Williamson Slamhammers, Little Dublin i Norrtälje

24  Eftermiddagsblues med The Lowdown Saints gäst Björn Gimstedt 14.00-17.00 + The Band of Brothers feat Maxie FreeMan, Stampen

24   S:ta Clara Blues Jam, jamledare Hannes Mellberg, S:ta Clara

24  Lighthouse Sweden, Katalins Terrass i Uppsala

24  The Band of Brothers feat. Maxie Freeman, Stampen

24 Nicky William, Nomad Swedish Food & Bar

24 Irene Jane Baker & Lone Star Blues, Engelen

24  Hedemora Blues Jam + Mike Fall & The Fallouts, Stadshotellet i Hedemora 14.00

24  Per Persson, Stora Henriksvik på Långholmen

24 Alexander Ellis (UK) & Dimpker Brothers, Kafé Himlavalvet

24  Jan Sjöberg Blues Trio, Bluesbaren

26 The Surfin´Saints + Olle Nilssons Kvartett, Gubbhyllan på Skansen

26 Almost Motown, Kafé Himlavalvet

27  Our Man In The Fields (UK), Katalins Terrass i Uppsala

27 Allen Finney Combo, Stampen

28 The Big T Four med Tommy Moberg, Edwin ”Newblood” Öström, Felix Matthiessen och Karl Ivert, Bluesbaren

29  Bror Gunnar Jansson, S/S Blidösund

29  Motus Trio, Bluesbaren

29 Lindboms Akustiska, Kafé Himlavalvet

30  S:ta Clara Blues Jam, jamledare Robert “Big Rob” Svensson, S:ta Clara

30  Willis Badkar, Bluesbaren

30  Top Dogs, Långa Raden Velamsund

30  Bluesjam i Vintervikens Trädgård, Gröndal 18.00-22.00

30 Afterwork med Grand Old Softies, Kafé Himlavalvet

31  S:ta Clara Blues Jam, jamledare Per Ängkvist, S:ta Clara

31  Conny Bloom, Ranchland i Tyresö

31  Eftermiddagsblues TBA 14.00-17.00 + Jump 4 Joy, Stampen

31  Lou Lou Sisters, Stora Henriksvik på Långholmen

31  J.A.B.B, Skanskvarn vid Gullmarsplan

31 Women in the House med Helene Du Rietz, Restaurang Norrport

31  Charlie Jiverud Band, Karlslunds Hamnkrog, Dalarövägen 162 i Haninge

31  TBA, Bluesbaren

31 Lone Star Blues, Creperie Lemoni i Uppsala

31 Grand Old Softies – The Beatles – Past Masters, Katalins Terrass i Uppsala