BLUESGUIDEN AUGUSTI

BLUESGUIDEN AUGUSTI

BLUESGUIDEN AUGUSTI

1-2  Roffe Wikström & Bernt Andersson, S/S Blidösund

2     Gordon Bonham Blues Band (US,S), Wilmas i Öregrund

2     Robert Wells & Charlie Mc Coy (US), Karl o Kristinas Wärdshus i Skarpnäck

2     Micke Rickfors, Louise Raeder & Jonatan Stenson, Sjöboden Djurönäset

2    The Surfin´Saints, Gubbhyllan på Skansen

2-4  Derek Conyer unplugged, Wirströms

3     The Lowdown Saints – Big T´s Birthday Bash, Stampen

3     Gordon Bonham Blues Band (US,S),Hotel Botanika i Uppsala

3     Caroline af Ugglas, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

3     Ida Bang & Jonas Westberg, S:t Görans kyrka

3    Tom Jones (WAL), Gröna Lund

4    The Bluetonics, Stampen

4     Gordon Bonham Blues Band (US,S),Wrangelska Rocks i Sala

4     Billy Bremners Rockfiles, Katalins Terrass i Uppsala

4-6 Urkult ii Nämforsen 4 mil från Sollefteå www.urkult.se 

5     Gordon Bonham Blues Band (US,S),Cafét Skuggans Gröna i Långtora, Enköping

5    Fanfare Ciocarlia (RUM), Fasching

5    Bluesjam med jamledare Maxie Freeman, S:ta Clara

5    JABB, Skanskvarn

5    A Brand New Stage, Långa Raden i Velamsund

5    Stefan Westling, Bluesbaren

5    Thomas Hammarlund Bluesband, Wirströms

5    Jazz Mälarö: Jakob Norgren Jazz Combo, Skå Festplats

5     Mikael Wiehe, Folkparken Djurönäset

5     Soul & Celebration med The Apricots, Kafé Himlavalvet

6-8 Ucklum Blues Festival i Stenungsund Facebook

6    The Hooters (US), George Thorogood & The Destroyers (US), Blue Pills, Skansen

6     Gordon Bonham Blues Band (US,S),Drunken Horse Saloon i Skogås

6     Clubhouse Jazz Combo + Bluesjam med Tommy ”Big T” Moberg 14-18, Stampen

6    Skivfönstret 30 år i Nynäshamn

6    Bluesjam med jamledare Matte Rosén, S:ta Clara

6    Hedemora Blues Jam: The Blue Devils + husbandet Powerhouse 14.00-18.30, Restaurang Källarmästaren i Hedemora

6    JABB, Il Forno Castello i Huddinge Centrum 

6    Double Crossing Time – the band, Wirströms

6    Hedemora Blues Jam med The Blue Devils

6    Stupidity, Svängen på Runmarö

6    The Golden Age of Rock n Roll med Kent Wennman Rockabilly Kvartett, Kafé Himlavalvet

6    Kalasturnén med bl.a. David Ritschard, Fållan Park i Slakthusområdet

7    Cornelispriset delas ut på Mosebacketerrassen 16.00. Lasse Berghagen, Lill Lindfors, Jack Vreeswijk, Anders Lago, Ronnie Åström & Medborgarna

7    Old Time Jam 15-18, Wirströms

7    Jesper Lindell, Norrtälje Sommarscen

9    Blå Hissmusik med Skanky Fred & Tove Gustavsson, Strandnära i Öregrund

9    Toto (US), Gröna Lund

9    The Surfin´Saints, Gubbhyllan på Skansen

9    Almost Motown, Strandbaren Idöborg på Nämdö

9    Rick Whittell med Öivind Glosli, Engelen

9    Alexander Brott feat Dwayne Clemons (US), Stampen

10  Among Lynx, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

10  Cecilia Thorngren med Claes von Heijne, Ekermanska Malmgården

11  Mother´s Finest (US), Debaser Strand

11  Devon Gilfillian (US) + Jesper Lindell + The Roseline (US), Ekermanska Malmgården

11  The Spel, Stampen

12-19 Bluestältet på Malmöfestivalen www.malmoblues.com 

12-13  Blues at Sea i Eskilstuna www.julymorning.nu 

12  Klubb Uffe festival med Jesper Lindell, Devon Gilfillian (US), The Rosaline (US), Bonnie Bishop (US), både ute och inne på Katalin i Uppsala www.katalin.com 

12  Bluesjam med jamledare Per Ängkvist & Clara Houserockers, S:ta Clara

12-14  Nytorgsfesten www.nytorgsfesten.se 

12-13 Janne Sjöberg & Co, Wirströms

12  Axman Band + The Voice of Soul 17.30-19.30, Stampen

13  Södertälje Bluesförening: Bluespicknick i Folkparken, Nykvarn 17.30-23.30. Tilting Sky, Tove Gustavssons Bluesband, Erics Bluesband och Sky High www.sodertaljejazzbluesforening.se 

13  Bluesjam med jamledare Charlie Rangstedt, S:ta Clara

13  Stevie Klasson & Friends + Bluesjam med Derek January 14-19, Stampen

13  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

13  Steve Future Band, Skanskvarn

13  Mikael Rickfors, Skottvångs Grufva, Gnesta/Mariefred

13  Blues Friends, Katalins Terrass i Uppsala

13  Mats Ronander & Staffan Ernestam, Café Notholmen i Tyresö

13  Gajst + Sweet Peach Band från 12.00, Bredsunds gård i Herräng

14  Bonnie Bishop (US), Kafé Himlavalvet

14  Jill Johnson, Gröna Lund

14  Eric Bibb, Rasbo kyrka utanför Uppsala

14  Steve Future, Stavsnäs Vinterhamn

14  Old Time Jam 15-18, Wirströms

14  The Organ Hangout, Stampen

15  Anna Tivel & Jeffrey Martin (US) + The Ballroom Thieves (US), Kafé Himlavalvet

16  The Surfin´Saints, Gubbhyllan på Skansen

16  Daniel Norgren, Trädgården

16-18 Derek Conyer unplugged, Wirströms

17  Stockholm Roots: Eilen Jewell (US), Katie Pruitt (US), Ian Noe (US), Sarah Shook & The Disarmers (US), Galejan på Skansen

17  Anna Tivel & Jeffrey Martin (US), Katalins Terrass i Uppsala

17  Elvis i Parksnäckan Uppsala 20 år, Kent Wennman med fullt band. Gästartister: Afro Choir och Anders Widmark + hemliga gäster, 

17  Lucky Lindy Losers, Solstugan i Fredhäll

17-21 Sthlms Kulturfestival https://kulturfestivalen.stockholm.se 

18  Pythagoras Roots: Devon Gilfillian (US), The Ballroom Thieves (US), Katie Pruitt (US), Ian Noe (US) m.fl. Pythagoras Industrimuseum i Norrtälje

18  Cookies ´N´ Beans, Galejan på Skansen

18  Isabella Lundgren tolkar Bob Dylan, Artipelag i Gustavsberg

18  The Domestic Bumblebees, Stampen

18 Söder Blues med Slim, Bill och Helene, Gamla Enskede Bryggeri

18  Mikael Rickfors, S/S Blidösund

19  Slip´n´Slide + Afterwork med The Voice of Soul 17.30-19.30, Stampen

19  Bluesjam med jamledare Thomas Hammarlund, S:ta Clara

19 Burning Spear & The Burning Band (JAM), Fyrishov i Uppsala

19  Bill Öhrström med band, Långa Raden i Velamsund

19  Robert Hill “Back from the Death”, Larrys Corner 

19  Double Crossing Time, Wirströms

19  Stupidity, Eight Friends Inn i Nynäshamn

19  Nynningen och GIB, Skå Festplats

19-20  Rock at Sea Late Summer Meet i Eskilstuna www.julymorning.nu 

19-20 The Matchmen, Rotundan i Nynäshamn

19-21 Rootsy Summerfest i Falkenberg www.rootsylivefalkenberg.se 

19-21 Österlen Americana Festival, Solhällan i Löderup Österlen Americana Festival – Folk å Rock (folkarock.se)

20  Tove Gustavsson Band + Bluesjam 14-19, Stampen

20   Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

20  Bluesjam med jamledare Garrett Smith, S:ta Clara

20  Whitney Rose (US), Bryggarsalen

20 Tove Gustavsson Band + Bluesjam 14-19, Stampen

20  Norrtälje Country brudar, S/S Blidösund avgång från Norrtälje

20  Ida Bang & The Blue Tears 15.00, nedanför Slottet

20  Blue Souls of Rock, Wirströms

20  Steve Future, Skanskvarn

20  Hot Pretzels, Engelen

21  Old Time Jam 15-18, Wirströms

21  The Organ Hangout, Stampen

22  Joshua Ray Walker (US), Kafé Himlavalvet

23  The Heavy Heavy (UK) + support, Ekermanska Malmgården

24  Bluesväder, Georgian House i Abrahamsberg

24  Strand of Oaks (US) support Jenny O, Nalen

24  Vetenskapsradion Historia Live + The Apricots, Ekermanska Malmgården

24  Gemene Man, Solstugan i Fredhäll

25  Emil & The Ecstatics release party, Stampen

25  The Mad Men Band i Folkparken, Ekermanska Malmgården

25  Lolita Pop, Mosebacketerrassen

26  Blue House 25-års jubileum, Trosa Matstudio i Trosa

26  Bluesjam med jamledare Cripple Joe, S:ta Clara

26  Bill Öhrström & Patrik Boman, Katalins Terrass i Uppsala

26  BOM, Melodybox

26  Ata Kak (GHA), Fasching

26  Lars Bygden, Kafé Himlavalvet

26  King of The Blues – Claes Janson gör en hyllning till BB King med Arnesen Blues Band, S/S Blidösund

26  Mikael Rickfors, Cafét Skuggans Gröna i Långtora, Enköping

26  Johan Airijoki & Malmfältens Rockklubb, Parksnäckan i Uppsala

26 Håkan Soold (Plastic Pals) i exklusiv solokonsert på Larrys Corner

26  Outyard, Wirströms

26  Cripple Joe, Mr Mojos i Gustavsberg

27  The Blue Benders + Bluesjam med Derek January 14-19, Stampen

27  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

27  Bluesjam med jamledare Per Ängkvist, S:ta Clara

27  Bluesväder, Wirströms

27  Mikael Rickfors, Katalins Terrass i Uppsala

28  Lugnet skivrelease, Akkurat

28  The Organ Hangout, Stampen

28  Old Time Jam 15-18, Wirströms

29  Paul McCartney 80 år special. Gäst Tommy Körberg, Galejan på Skansen

30  The Mavericks (US), Berns

30  Kassi Valazza (US), Kafé Himlavalvet

31  Swing Magnifique, foajén på Scalateatern

31  Rock & West, Norrport

31 augusti – 3 september Live at Heart i Örebro https://liveatheart.se 

Med reservation för ändringar!