Blues och Musikguiden juni

Blues och Musikguiden juni

JUNI

1   Tidaholms Bluesfestival

1   Hedemora Blues Jam: Med husbandet Blueshammers + Mönsterås Blues Band 14-18, Hedemora Stadshotell 

1   The Blues Uppsala: Among Lynx Duo, Bergman Blues och Marc Gransten, Katalin i Uppsala

1   Huddinge Jazz & Blues i Sjödalsparken från 11.00, Huddinge

1   Tove Gustavsson Band + Blues Jam med Per Olof Sjöström 14-19, Stampen

1   Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen

1   Blues Jam med Petter Persson uppbackade av Tommy Moberg och Patrik Engström, S:ta Clara

1   Ice Pickers Bluesband, Lilla Wien

1   Anna Moss (US) och Daniel Ray Hilsinger (US), Larrys Corner

1   Sky High 14.00, Scandinavian Bike Show i Norrtälje

1   Pittman Cole, Kolingen Engelen

1   Michele Biondi (ITA), Engelen

1   Caroline Williams Blues & Soulfriends, Norrport

1   Ital Skurk, The Bishops Arms i Sundbyberg

1   Les Big Byrd, Fållan

1   Tonbruket, Orionteatern

1   Dina Ögon, Gröna Lund 

2   Sunday Blues med Slim Gin & Tonics med Mr Blue, Stampen

2   Florence Adooni (GHA), Fasching

2   The Blues Band 13-15, Café Körsbär i Hökarängen

2   Stephan Solvang och Ian Trane, Engelen 

2   Western af: Kristina Murray (US), Toddy Day Wait (US) och Pat Reedy (US), Debaser Bar Brooklyn

2   Visor & Jazz i juni: Lisen Elwin & Malena Jönsson Duo och Eva Svedberg & Sara Backström Lindeberg 17.00, Galleri Artsight Hornsgatan 36 A

4   Ebbot & The Bilderberg Group, Reimersholme Hotel

4   Jazz Jam, Stampen

4   In-N.Out, S:ta Clara

5   Big Band Splash (5-horn edition) feat Knock Out Greg + speciell gäst Erika Baier, Stampen

5   Steve Future Birthday Bash 60, Skanskvarn

5   Ekdals Big Red, Solstugan i Fredhäll

5   Thierry Laprevote Quintet, S:ta Clara

5   Blues and Soulnight med Cecilia Ribbing Kvartett, Norrport

5   The Moocher, Larrys Corner

5-6 Rockprinsen & The Legends, Engelen

6   Sunyears + Jerry Leger & The Situation (CAN), Kafé Himlavalvet

6   ”Söderkisen Olle Adolphson”, 12-19, Ekermanska Malmgården

6   Grevens Tid, Bio Aspen i Aspudden

6   Stefan Missios, Akkurat

6   Eric Gadd & Blacknuss, Winterviken i Gröndal

7   Big T & The Urban Blue Kings feat Stefan Dafgård + Afterwork 17-19, Stampen

7   Blues Jam med Fredrik Sandberg, S:ta Clara

7   Rain Parade (US), Kafé Himlavalvet

7   Lasse Lindbom & The Husbands, Engelen

7   Emmalisa hyllar Sara Vaughn, Scalateatern Foajén

7   Bon, Scalateaterns källare

7. T 11 Jazz Jam # 24 med Eklund, Weibel och Sandberg, Tegnergatan 11

7   Viktoria Tolstoy, Jazzbaren Katalin i Uppsala

7-8 Tributes of Rock – I kölvattnet av Woodstock, Silja Line www.tributekryss.se 

8   Rod Stewart (UK), Tele 2 Arena

8   Södertälje Jazz & Bluesförening: Caroline af Ugglas, Principal´s Blues, Pete Simpson och The Lowdown Saints 17.00, Bluespicknick på Torekällberget i Södertälje

8   Club Covers Coverfest – Glåry Båx, Barn av vår tid (Hyllning till Nationalteatern), Midnight Riders, The Owners, Cockroach Blue Band  och Nästan 8, 16.00-22.00, Vintervikens Trädgårdskafé 

8   Voice of Soul + Blues Jam med Tommy Moberg & Ubbe Hed 14-19, Stampen

8   Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen

8   Blues Jam med Thomas Prim, S:ta Clara

8   Double Crossing Time, Wirströms

8   J.A.B.B ,Restaurang Fisken i Västerhaninge

8   St. Jimi Sebastian Cricket Club, Kafé Himlavalvet

8   Ida Sand, Fasching

8   Rootnites presenterar The Original Five, Twang

8   Robert Hill & Peter Granström, Larrys Corner

8   As Good As Brothers, Rost

8   Blues Injection, T 11 Bar & Bistro, Tegnergatan 11

8   We love Farsta: Seb – Mantel – Trio, Farstagången 14 C Kulturhuset Fanfaren i Farsta

8   Sons of the East (AUS) + Pat Burgener (CH), Debaser stora scenen 

8   Allen Finney Group 15.00, Festivalen i Kärrtorp, Teater Reflex

8   Ismael och Frida Franzén, Sofia Common

8   The Du Mondes, Norrport

8   Soul Pack 40 år, Parksnäckan i Uppsala

8   Moa Holmsten och Tommy Naima – en hyllning till Springsteen, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

9   KaRAMEL o Diktstipendiatet delas ut 15.00, Lasse i Parken

9   That Driving Beat 14.00, Medborgarna 16.00, Festivalen i Kärrtorp, Teater Reflex

9   Alice Cooper (US), Gröna Lund

9   Dinosaur Jr (US), Debaser stora scenen

9   The Organ Hangout, Stampen

10 Brennen Leigh (US) + Joshua Hedley (US), Debaser Bar Brooklyn

11 Bruce Dickinson (US), Gröna Lund

11 St. Paul & The Broken Bones (US), Hamburger Börs

11 Jazz Jam, Stampen

12 Showcase Medis: The Blue Benders 12.00-13.00, Medborgarplatsen

12 Dylan Gossett (US), Nalen stora salen

12 Shaky Jake Landers, Stampen

12 Saskia Kvartett, Eric Ericsonhallen på Skeppsholmen

12 Jimmy Uller Band med Ola Rapace, Engelen

12 Urban Blues, Norrport

13 Vilma Flood, Bio Aspen i Aspudden

13 Almost Motown, S/S Blidösund

13 Armin Mir, Stampen

13 IPO Festival: Stupidity, The Alloy Six, Jody & The Jerms (UK) m.fl. The Bishops Arms i Sundbyberg

13 Piledriver, Engelen

13 Rockin´Blues med Dave Nerge, Jimmy Källqvist, Peter Bergqvist och Staffan Astner, Enrico´s Café & Vinbar i Råsunda

13 Monopoly Child Star Searchers & Dolphins, Larrys Corner

13 Daniel Ray Hilsinger (CH), NOFO Hotel

13-14 Music in the Garden, Botaniska Trädgården i Uppsala

13-16 Encore International Pop Overthrow, Stupidity m.fl. The Bishops Arms i Sundbyberg 

14 Knock Out Greg Lowdown Trio, Stampen

14 Blues Jam med Jack Ekeland, S:ta Clara

14 Small Town Orchestra & Orgelparty pop edition med Andreas Hellkvist, Ola Bothze’n,  Hans Bollandsås (NO och Helene Misund (NO), Scalateaterns källare

14 Tartit (MALI), Fasching

14 The No Solos och Fans of Otherwise, Gamla Enskede Bryggeri 

14 Band of Five gäst Patrik Isaksson, Engelen

14 T 11 Jazz Jam # 25 med Weibel, Stener, Nordmark, Burman, Tegnergatan 11

14 Songs and stories of love, misery and woe from the British Isles and across the Atlantic, Aurora Hägglund, Martin Sörbom, Olof Misgeld and Fredrik Bultmark, Larrys Corner

14 Kalas för S/S Norrtelje 124 år. Mississippi Seven, Ekdal Big Red, Ola Pettersson m.fl. Börjar 10.00 i Norrtäle

14 Wåge Tribute Big Band, Rastaholms Värdshus på Ekerö

14-16 Kollektivet Live Bar & Scen: Rosendal Garden Party

15 Voice of Soul + Blues Jam med Big T & The Stallion Blues feat Leif Williamsson 14-19, Stampen

15 Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen

15 Blues Jam med Midnight Skinny, S:ta Clara

15 Helene Du Rietz, Slim Notini och Björn Garefelt, Adams Café & Konditori 16-18 i Skarpnäck
15 Swing Magnifique, Scalateaterns foajé

15 BBQ Block Party med Pontus Snibb, Karin Tingne, Texas Revue, Texas Longhorn i Haninge

15 Smash into Pieces (US), Gröna Lund

15 Tuk Tuk Rally och Dungen, Kafé Himlavalvet

15 Örnsköldsviks Bluesförening: Bakgårdsblues

15 Hot Pretzels, Engelen

15 En Annan Femma, Norrport

15 The Boppers, Parksnäckan i Uppsala

15 Small Town Orchestra med Holland Bollandsås och Helene Misund (NOR), Katalin jazzbaren i Uppsala

15 Northern Trails & The Terminal Glasses, Williams Pub i Uppsala

15 Steelmill Band, Skebopuben i Skebobruk

15 Magnus Uggla & Blåsarsymfonikerna, Skansen

15-16 Brooklyn Funk Essentials (US), Fasching

16 Beth Hart (US), Cirkus

16 Quiet Hollers (US), Kafé Himlavalvet

16 The Organ Hangout, Stampen

16 Black Paisley och Vega (UK), Biblioteket Live 

16 Amor y vida sjunger om längtan och ängslan för kärleken och livet, Larrys Corner

16 Bengan Janson & Uppsala Storband, Parksnäckan i Uppsala

17 Dina Ögon, Gröna Lund

18 The Offspring (US), Gröna Lund

18 Jazz Jam, Stampen

18 Weyleyd, S:ta Clara

19 Arne Fjeld Rasmussen (NO) – Blue Harp Show, Stampen

19 Cia Backman sjunger Rossi of Sweden tillsammans med Max Lorentz och Anders Ericsson, Noels

19 J.A.B.B, Norrport

19 David Bradish, Engelen

19 Stallet: Nahna (KEN), Lamine Toure (SEN) och Golbang, Kungsträdgården

20 Stevie Klasson & Band, Stampen

20 Jam Station, S:ta Clara

21 Midsommarkryssning med Månsson Allstars, M/S Vindhem

21-22 Derek Conyer & Soul Power, Engelen

22 Brian Kramers International Bluesjam med Reverend Curt 14-18, Engelen

22 John Lindberg Trio, Vattholma Uppsala

24 Heart (CAN), Gröna Lund INSTÄLLT

24 FJK, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

25 Jazz Jam, Stampen

25 Irrbloss, S:ta Clara

26 Johnny Spampinato från NRBQ and the Value Leaders (US), Kafé Himlavalvet

26 Fredrik & Puritanerna, Stampen

26 Lectric Mud, Norrport

26 Bror Gunnar Jansson,  Kulturhustaket

26 Stefan Sundström o Den Sista Jäntan, gäst Fjodor från Ebba Grön, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

27 Amanda Sedgwick Quartet, Stampen

27 Jesper Lindell, NOFO Hotel

27 Knock Out Greg, S/S Blidösund

27 Poppers + Gula Gången + Gycklarnas Afton (ÅL), Kafé Himlavalvet

27 Aroír, Katalins terrass i Uppsala

28 Blues Jam med Per Ängkvist, S:ta Clara

28 Gordon Bonham Bluesband (US), Skuggans Gröna i Enköping

28 Elias Kahila (FIN), Kafé Himlavalvet

28 STHLM Fields: Greta Van Fleet (US) + Wolfmother + The Amazons, Gärdet

28-29 Lee Williamson Slamhammers, Little Dublin i Norrtälje

28-29 Ebba Gold, Pub Anchor

28-29 The Matchmen, Terrassen i Nynäshamn

29 Heartfelt Blues Jam med Stallion & Guitar Mark 14-19, Stampen

29 Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen 

29 Blues Jam med Olle Sjöstedt, S:ta Clara

29 Helene Du Rietz & Slim Notini, Rost

29 Blues Injection, T 11 Bar & Bistro

29 Vallentuna Blues: Blues en trappa ner, Vallentuna Bowling

29 The Mad Men Band, Katalins terrass i Uppsala 

30 Stockholms Bluesförening och Porter & Thorells Syndrom: Bluesjam i Vitabergsparken 14-19. Fri entré. Vill du vara med och jamma? Ta med ditt instrument. Husbandet består av Per Ängkvist gitarr och sång, Andrea Resch klaviatur, Stefan Lindell bas och Thomas Lingman trummor. www.stockholmblues.se  www.thorerellssyndrom.se 

30 The Organ Hangout, Stampen

30 Blå Gubbar, Hökis Visrum i Hökarängen

Med reservation för ändringar!