BLUES OCH MUSIKGUIDEN FEBRUARI

BLUES OCH MUSIKGUIDEN FEBRUARI

BLUES OCH MUSIKGUIDEN FEBRUARI

1   Bror Gunnar Jansson, Fasching

1   Slim Gin & The Tonics, Stampen

1   J.A.B.B, Bluesbaren

1   The Mad Men Band, Reimersholme Hotel

1   Oliver Anthony (US) – Out of the Woods, Cirkus

1   Doyle & Andersson (IRL), Katalin Jazzbaren i Uppsala

1   Torkel Rasmusson & Grammofonorkestern, Uppsala Konstmuseum

1   Norrport All Stars, Norrport

1   Ghostberries, Bolidenvägen 8 Gamla Enskede Bryggeri

2   Axman Band + Afterwork med Guitar Mark & The Regulars 17-19, Stampen

2   Blues Jam med jamledare Petter Persson, S:ta Clara

2   Derek Conyer, Bluesbaren

2   Baskery, Reimersholme Hotel

2   Vallentuna Bluesförening: Brodén Blues DeLuxe, Vallentuna Kulturhus

2   Cola, Jeans och Rock´n Roll – femtiotalet i bilder, ord och toner, Katalin i Uppsala

2   Expired Date, Lilla Wien

2   Kvinnor tolkar Cornelis: Isabel, My Schütz, Linnea Vikström Egg och Lydia Kjellberg, Musikvalvet Baggen

2   T 11 Jazz Jam #7 – Weibel, Schillberg, Ulmestrand, Andersson, Tegnergatan 11 T11

2-3 Ole Börud (NOR), Fasching

2-3 Country Got Soul- Fredag: Jesper Lindell & Scarlet Rivera (US), Magnus Carlsson med Jesper Lindell band, Ole Kirkeng (NOR), Our Man In The Field (UK), Lizzie No (US). Lördag: Jobi Riccio (US), Israel Nash (US), Ward Hayden (US), Mira Ray, Dylan Earl (US), Iron Country Sisters (FIN), Nalen stora salen och klubben www.nalen.com 

3   The Blues Uppsala: Winter Blues Festival med Conny Bloom, Mikael Rickfors, Lisa Lystam, Knock-Out Greg & the Scandinavian Blue Flames, Ida Bang & the Blue Tears och Bergman Blues, Katalin i Uppsala www.katalin.com/events/winter-blues-festival-/2/ 

3   Hedemora Blues Jam: Husband Stone Door + The Black Flakes 14-18, Stadshotellet Restaurang Källarmästaren i Hedemora

3   Evil Emil & King Congo Cobras + Blues Jam med Per-Olof Sjöström 14-19, Stampen

3   Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

3   Blues Jam med jamledare Thomas Hammarlund, S:ta Clara

3   Ronnie Åström Trio, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

3   Tru & Blu, Wirströms

3   Bjärhall Combo, Bluesbaren

3   As Good As Brothers, Rost

3   No Exit Band, Lilla Wien

3   Josefin´s New Orleans Gang, Norrport

3   Black Sabbitch (US), Rockland i Sala

4   Jordan Davis (US), Nalen Stora salen

4   The James Oliver Band (UK,S) 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

4   Old Time Jam 15-18, Wirströms

4   The Organ Hangout, Stampen

4   John Edwin, Engelen

4   Black Sabbitch (US), Biblioteket Live

5   Huddinge Hillbillys, Engelen

6   Myles Smith (UK), Debaser Bar Brooklyn

6   Ultimate Eagles (UK), Rival

6   Jazz Jam, Stampen

6   Mary & Blue Jazzsoul, Engelen

6   Black Foxxes (UK), Nalen Klubb

6   Maria Arnqvist, Fasching

7   Guitar Mark & The Regulars, Stampen

7   Axman Band, Engelen

7   Sven Erik Granholm Bluesband, Bluesbaren

7   Blues Injection, Norrport

8   Fraser / Leidecker / Tengholm, Stampen

8   Stocktown, Bluesbaren

8   Loney dear, Södra Teatern

8   Dödsbabs + The Factory Smokers Street Revue, Reimersholme Hotel

8   Cyan, S:ta Clara

9   Charlie Jiverud Band + Afterwork med Daniel ”Danny Boy” Kordelius 17-19, Stampen

9   Vilma Flood, Fasching

9   Blues Jam med jamledare Midnight Skinny, S:ta Clara

9   Rev Curt & Co, Wirströms

9   Kristoffer Åberg & The Lifesavers, Bluesbaren

9   Club Probation: Kaj Holst + Snowy Dunes, Snövit

9   Turtola, Humle & Humle Skrapan

9   Apromus: Alfavrak + Ryktet + Nya Krösus, The Bishops Arms i Sundbyberg

9   Kungens Män + Träden, Styckmästargatan 11, Hus 7

10 Mr Bo & The Voodooers + Blues Jam med Hannes Mellberg 14-19, Stampen

10 Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

10 Blues Jam med jamledare Wilmer Ilonen, S:ta Clara

10 MusikMACKen: Fives och Jump 4 Joy 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

10 The Factory Smokers Street Revue + Dödsbabs, Reimersholme Hotel

10 Double Crossing Time, Wirströms

10 J.A.B.B, Norrport

10 Weyleyd, Bluesbaren

10 Miriam Aïda, Stallet

10 Singer Songwriter Boxen: Sebastian Mantel, Max Tomsby, Elise Streetway, Sagofrön och Jonas Fougstedt, Melodybox

10 Moonbeam Serenaders, Bistro Eker, Fleminggatan/Celciusgatan

11 Dregen, Biblioteket Live

11 The Organ Hangout, Stampen

11 Old Time Jam 15-18, Wirströms

11 Seven Drunken Nights – The Story of the Dubliners (UK), Cirkus

11 Kustbandet – Swing Out 16.00, Grunewaldsalen Stockholms Konserthus

11 Miriam Aïda 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

11-12  Stefan Sundström & Den Sista Jäntan, Kollektivet Livet Bar & Scen Stadsgårdsterninalen

12 The Answer (IRL), Biblioteket Live

13 Robert Lighthouse, Engelen 

13 Jazz Jam, Stampen

13 Brown Horse (UK), Melodybox

14 Harvest Dream, Bluesbaren

14 The Soul Refresh, S:ta Clara

14 Cilla Ribbing Quartet, Norrport

14 Gösta Berlings Saga + Spaltmeter, Kollektivet Livet Bar & Scen Stadsgårdsterninalen

14-15 The Soundtrack of our Lives, Katalin i Uppsala

15 Trickbag – 30 year anniversary, Stampen

15 Outyard, Bluesbaren

15 Anton Hultquist Trio, Engelen

16 Stevie Klasson & Band + Afterwork med L.W. & The Sparks 17-19, Stampen

16 Blues Jam med jamledare Derek Conyer, S:ta Clara

16 Bossebandet och vänner, Nalen Stora salen

16 Allen Finney Trio, Ljusstöparbacken 1, Snabbköpet i Gröndal

16 Ebba Bergkvist & The Flat Tire Band + Anton Hultquist Trio, Brother Tuck

16 The Unkool Hillbillies, Bluesbaren

16 Dom får aldrig mig – En kväll för Micke Blomqvist med Asta Kask, The Baboon Show, Charta 77, Coca Carola, Debaser Strand

16 Musikföreningen Apoteket: Filip Jers Quartet, Picchus Café i Upplands Väsby

16 Dennis Quintero, ak. 17.00, Söders Hjärta

16 I Wanna Dance! Whitney Houston med Titti, Lisa m.fl. Patricia

16 Jojje Wadenius – Livet är mer än bara musik, Reginateatern i Uppsala

16 Stiko Per Larsson, Jazzbaren Katalin i Uppsala

16-17 Patrik Jansson Band, Wirströms

16-17 Dom Dummaste & The Great Learning Orchestra, Ersta kyrka och kulturscen

16-17 Ebba Gold, Pub Anchor

17 Maxie Freeman Band + Blues Jam med Edvin Öström & Jellycream 14-19, Stampen

17 Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

17 Blues Jam med jamledare Jack Ekeland, S:ta Clara

17 Slowman Band, Kafe Bredsjön i Järlåsa

17 En hyllning till Peps Persson med Karin Rudefelt  Dr Blues & Friends, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

17 B.O.M & Lennart Kåge (Blues Bag), Melodybox

17 Upstairs Soulparty, Fasching

17 Conny Bloom, The Bishops Arms i Sundbyberg

17 Sanne Salomonsen (DAN), Katalin i Uppsala

17 Bank House Bros, Jazzbaren Katalin i Uppsala

17 Bluesväder, Bluesbaren

17 Anton Hultquist Trio, Iberia – Georgian Restaurang & Bar Ryttargatan 350 i Upplands Väsby

17 Ice Pickers Bluesband + gäst Reino Lennberg, Lilla Wien

17 Hot Pretzels, Engelen

17 Norrport All Stars, Norrport

17 Highway Honeys, Skebopuben i Skebobruk

17 En speciell kväll med Ronny Norberg, Rost

17 Jalle Laine & Aston Farnell, Texas Longhorn Drottningholmsvägen 302

18 The Organ Hangout, Stampen

18 Old Time Jam 15-18, Wirströms

18 Spicy Advice Ragtime Band 30 år, Fasching

18 Adam Agee & Jon Sousa (US), Stallet 

18-20 Releasekonsert för albumet “Andras”- Ale Möller, Mats Öberg, Olle Linder, Rost

20 Ladies Got The Blues + The Blue Benders, Winterviken i Gröndal

20 Jazz Jam, Stampen

20 The Bluerocks & Sapphire Horns, Engelen

20 Ulfberget Trio, S:ta Clara

20 Klubb Uffe: Brown Horse (UK), Jazzbaren Katalin i Uppsala

21 “Still Got The Blues” – tribute till Gary Moore med Antti Kajander & The Spanish Castle (FIN, SPA), Södertälje Stadsscen

21 Slim Gin & The Tonics, Stampen

21 Brown Horse (UK), Gripsholms Värdshus i Mariefred

21 Staffan Hellstrand, Södra Teatern

21 Banjo Party: Jesper Lindberg & Hot Chili Flakes, Scalateaterns foajé

21 Blues, Soul & Swingkväll med Cilla Ribbing & Mattias Lindberg med gäster, Bluesbaren

21 Rocktail, S:ta Clara

21-22 The Soundtracks of our Lives, Cirkus

22 Tom Ollendorff Trio, Stampen

22 Medborgarna med gäster, Teater Reflex i Kärrtorp

22 En Annan Femma, Bluesbaren

22 Patrik Stenberg Band, Engelen

22 Countrykväll med Emma Svensson och Janine Nyman, Voodoo Room

22 Maja Bieler & Jörgen Näslund – Dylan, Joni Mitchell & Joan Osborn, Hökis Visrum i Hökarängen

23 The Voice of Soul + Afterwork med Guitar Mark & The Regulars 17-19, Stampen

23 Blues Jam med jamledare Thomas Prim, S:ta Clara

23 Tommy Moberg & Co, Wirströms

23 The Bluerocks, Bluesbaren

23 Electric Feel Good skivrelease, Geronimo´s FGT

23 Torsson, Katalin i Uppsala

24 Södertälje Jazz & Bluesförening. The Blue Benders och Blue Trinity, Spinnrocken i Södertälje 

24 The Lowdown Saints + Big T Blues Jam feat Erika Baier 14-19, Stampen

24 Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

24 Blues Jam med jamledare Giles John Sennet, S:ta Clara

24 Dr Feelgood (UK), Rockland i Sala

24 Derrick Walker, Wirströms

24 Derek Conyer & Soul Power, Engelen

24 Stödgala för Hijazz nya scenen – Slowman, Lord Pembry, Little Sniders/Blues Putte + 2 band till, Stationsgatan 23 i Uppsala

24  Vallentuna Bluesförening: Bluesklubb – En trappa ner med Live Blues, Vallentuna Bowling

24 Sverigefinnarnas Dag: The Dimitri Keiski Band spelar Hurriganes, Debaser Bar Brooklyn

24 Blå Gubbar, Bluesbaren

24 Ekdal Big Red, Norrport

24 MusikMACKen: Fransk hotclub jazz kvartett + Blues Injection 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

24 Michael Stolt 60 and Alive, Katalin i Uppsala

24 Abramis Brama + Flykten, The Bishops Arms i Sundbyberg

24 Hyllning till Kal P Dal – Pedalens Pågar, Brygghuset

24 Torsson, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

24 Swing Magnifique, Rost

25 Old Time Jam 15-18, Wirströms

25 Wasa Express, Engelen

25 Dare (UK), Biblioteket Live

25 Torkel Rasmusson med Grammofonorkestern, Fasching

25 Stonecake 30 års jubileum, Akkurat

25 Bruce Dickinson (UK) – The Mandrake Project, Södra Teatern

25 Emil Ernebro & Filip Jers, 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

26 Manfred Mann´s Earth Band (UK), Cirkus

26 Ariel Posen (CAN), Nalen Klubb

28 Big Band Splash, Stampen

28 Catherine Russell (US), Fasching

28 J.A.B.B Engelen

28 Eastman 4, Bluesbaren

28 The Wonderful World of Louis Armstrong – Duke Heitger (US) and his Swedish Swing Kings, Scalateatern

28 Lindy & Bon Bon Band, Reimersholme Hotel

28 Danko Jones (CAN), Kollektivet Livet Bar & Scen Stadsgårdsterminalen

28 Eagle Eye Cherry, Katalin i Uppsala

28 Joe Carnwath. Katalin Jazzbar i Uppsala

28 Mikael Rickfors + The Big Sleep feat Johan Walin & Sten Tempelman, Södra Teatern

28 Lindy & Bon Bon Band, Reimersholme Hotel

28 Cajsa & Friends, S:ta Clara

29 Fat City Blues feat Eric Hansson, Bluesbaren

29 Nynningen, Kollektivet Livet Bar & Scen Stadsgårdsterminalen

29 Johan Airijoki 10-års jubileum, Södra Teatern

29 Joy Oladokun (US), Nalen Klubb

29 The Wonderful World of Louis Armstrong – Duke Heitger (US) and his Swedish Swing Kings, Scalateatern

Mer info kommer!

Med reservation för ändringar!