BLUES OCH MUSIKGUIDEN – APRIL

BLUES OCH MUSIKGUIDEN – APRIL

BLUES OCH MUSIKGUIDEN – APRIL

1   Blacknuss, Fasching

2   The Animals (UK), Katalin stora Scen i Uppsala

2   Jazz Jam, Stampen

2   Darryl Blackman & Micke Östling, Engelen

3   “Tina the show” med LaGaylia Frazier, Rival

3   L´ectric Mud gästartist Marie Bergehamn, Norrport

3   En annan femma, Bluesbaren

3   New Quintet, Stampen

3   Claes Janson och Andreas Hellkvist, Folkets Hus i Nynäshamn

3-4 Eric Bibb album release “Live at Scala”, Scalateatern

4   TBA, Bluesbaren

4   Fred Wesley Generations (US), Fasching

4   Kee Marcello support Remedy, Biblioteket Live

4   The Mad Men Band, Reimersholme Hotel

4   Gustav Lundgren Quartet feat Thomas de Paula Eby, Stampen

4   Blues Injection, Tegnergatan 11, T 11

4   Johanna Brun skivrelease, Lykke Nytorgsgatan 38

4   New Rose – Albumrelease “Hold No Grunges”, Melodybox

4   Aurelia Dey & Vodouorkestern, 11.00 och 14.00, Teater Reflex i Kärrtorp

4   Rigmor Gustafsson & Erik Söderlind, Katalin jazzbaren i Uppsala

4   Lira! med Anders Linder, Engelen

5   Roffe Wikström 75 år med band, flyttat till Nalen stora salen

5   Maxie Freeman Band + Afterwork med Lee Williamson Trio 17-19, Stampen 

5   Blues Jam med jamledare Derek Conyer, S:ta Clara

5   Big T Blues Revue, Wirströms

5   TMS Bowie: The Hunky Dory Edition, Melodybox

5   Gemene Man, Bluesbaren

5   Lilith Eve – öppen scen, Musikvalvet Baggen

5   Noice – I natt är hela stan vår, Nya Cirkus

5   Euskefeurat, Opalen i Rimbo

5   The Golden Age of Rock & Roll, Latitude 59 i Uppsala

5   Apromus 17 # Krakel + Kaj Holst + Rehab Jones + special guest, The Bishops Arms i Sundbyberg

5-6 Irish Weekend med Stamp´n Go Shanty, Bergby Gård Hallstavik

6   Hedemora Blues Jam 14-18, JAPP + husbandet Lindgrens Kapell, Restaurang Källarmästaren i Hedemora

6   Good Stuff Boogie Blues Band + Blues Jam med Tommy ”Big T” Moberg 14-19, Stampen

6   Brian Kramer´s International Blues jam 14-18, Engelen

6   Blues Jam med jamledare Roberth Strandgren, S:ta Clara

6   The Blues: Mats Ronander, Jazzbaren Katalin i Uppsala

6   Wilmer X, Katalin stora scen i Uppsala

6   Mood Selectors, Wirströms

6   Bjärhall Combo, Bluesbaren

6   Ice Pickers Bluesband + gäst Reino Lennberg, Lilla Wien

6   Euskefeurat, Södra Teatern

6   Blarney Bastards, Rost

6   The Beat Band och MUR`N framför Pink Floyd Wish you were here och The Wall i sin helhet, Estrad i Södertälje

6   TMS Bowie: The Hunky Dory Edition, Williams Pub i Uppsala

6   Toxin T & Noise Detectors Inc, The Bishops Arms i Sundbyberg

6   La Liga Habanero (CUB,S), Fasching

6   Dan Hylander spelar Bella Notte, Nalen stora salen

6   Aurelia Dey & Vodouorkestern,19.00, Teater Reflex i Kärrtorp

6   Musikteaterföreställning Mormor, mamma & jag, skivrelease Orossjäl med Eva Hillered & Daniel Östersjö, Pygméteatern

6   North Clan, Musikvalvet Baggen

6   Banda Kalur, Scalateatern källaren

6   En fest för ABBA – Waterloo 50 år, Cirkus

6   MusikMACKen Mc Nastys och Evergenes 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

6   Rag Bag, Hamnen Kök & Bar i Södertälje

6   Clean Slate support act N.I.D, Rockland i Sala

6   Cold Mountain Band 14.00, Kulturstugan Nymärsta gård i Märsta

7   Hökis Visrum i samarbete med Cornelissällskapet. Minneskonsert för Jack Vreeswijk med bland andra Love Tholin, Anita Strandell, R.O.T. Trio, Dan Lindblad, De Anderssons duo från Holland, 13-17 Farsta Gård

7   Frank Sinatra – Livet och musiken med Jakob Sellevi och Filip Ekestubbe, 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

7    “Tina the show” med LaGaylia Frazier, Uppsala Konsert & Kongress stora scen i Uppsala

7   Old Time Jam 15-18, Wirströms

7   The Organ Hangout, Stampen

8   Povels Naturbarn, Rost

8   Dave Matthews Band (US), Cirkus

8   Second Wind och The Naives, Engelen

9   Bieber & Näslund, Engelen

9   Klubb Uffe: Tré Burt (US), Katalin jazzbaren i Uppsala 

9   Ajeet, Scalateatern stora scen

9   Jazz Jam, Stampen

9   Happy Landings, S:ta Clara

10 Tré Burt (US) support Skyway Man (US), Twang

10 The Spicy Mirth of the 1920´s, Stampen

10 L & L Blues Combo, S:ta Clara

10 TBA, Bluesbaren

10 Steve Future Band, Engelen

10 Cilla Ribbing Quartet, Norrport

10 Jörgen Näslund, Larrys Corner

10 Premiär The Civic Honky Tonk Music Bar. Artister: Mimi Werner, Martin Almgren och The Country Club Band, Biblioteket Live

10 Maria Lindström och den spektakulära kvartetten, Scalateatern källaren

11 Eric Bibb, Katalin stora scen i Uppsala

11 The Bluetonics, Stampen

11 Mary Blomqvist & Blue & Jazzsoul  , Bluesbaren

11 The Blues Band, Tegnergatan 11, T 11

11 Intim kväll med Slowman, Twang

11 Chuck Berry Mania, Engelen 

11 “What Happened in California 1965 to 1975”, storytelling livedokumentär konsert med Stig Jäderberg, Kulturhuset Storbrunn i Östhammar

11 Mankku (Mancko) releasefest, Sofia Common

11 Långbacka & Bådegård, Hörsalen Kulturhuset

11 Thorsten Flinck Poesi, Visor & Historier, Il Forno Castello i Huddinge

11 Cilla Ribbing Band med gäster, Hellsten

11 Josefin´s New Orleans Gang, Norrport

12 Blues Jam med jamledare Giles John Sennet, S:ta Clara

12 The Rum Kings + Afterwork med Danny & The Highlifes 17-19, Stampen

12 Rev Curt & Co, Wirströms

12 Heavy Hippies, Bluesbaren

12 Dan Raza (UK) support Hawk (Håkan Soold), Larrys Corner

12 En helkväll med Nippe Svensk, Scalateatern källaren

12 Blaze Bayley (UK) 30 Iron Maiden Anniversary + Absolva (UK), Rockland i Sala

12 The Blues Brothers approved starring Brad Henshaw (US), Nya Cirkus

12 Pud Alone & the Congregations + December Agreements, Landet, Telefonplan

12 Blue House, Trosa Matstudio i Trosa

12 Black Shades + Mörka Tidens Barn, Brother Tuck

12 Lugnet + Spiral Skies, The Bishops Arms i Sundbyberg

12 Mats Klingström & Hasse Larsson, Musikvalvet Baggen

12 Sthlm  Honky Tonk: Elsebub & The Devils + Rebecca Tilles, Twang

12 Groupa 12.30, Haninge Kulturhus

12 Groupa, Stallet

12 Jazz Jam # 17, Dag Weibel Trio, Tegnergatan 11, T 11

12 Hazelius Hedin, Kafé Sjöstugan i Bergshamra

13 J.A.B.B, Wirströms

13 Storstan Street Brass + Blues Jam med Petter Persson 14-19, Stampen, Stampen

13 Brian Kramer´s International Blues jam 14-18, Engelen

13 Blues Jam med jamledare Anna Magnusson, S:ta Clara

13 The Unkool Hillbillies, Bluesbaren

13 Club Cover Blues Edition: Glorybox, King Islan Blues Project och Aspudden Blues Band , ,Folkparken

13 Stupidity med Keith Streng & Dinky Diamonds, The Bishops Arms i Sundbyberg

13 As Good As Brothers och Hillfillies, Rost

13 The Moose Broothers, M/S Vindhem

13 Derek Conyer Unplugged, Hagsätra Restaurang & Bar

13 Neon Moon – Country Nite Club: Emma Svensson, Mikaela Finne och Flora Summers, Debaser Bar Brooklyn

13 Anders “Elvis” Karlstedt, Teater Bristol i Sundbyberg

13 Stonecake firar 30 år – med “Blåsjävlarna”, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

13 Gemene Man, Bistro Gustavsberg i Gustavsberg

13 Creedence Tribute – Best of Ctreedence och John Fogerty, Nya Cirkus

13 Moontrail + Isa med band + The Hands, Patricia

13 Noice – “I natt är stan vår”, Uppsala Konsert & Kongress stora salen i Uppsala

13 Dan Raza (UK) + Håkan ”Hawk” Soold, Blidö Bio i Blidö

13 Per Persson, Katalin i Uppsala

14 Svenska Rocklegender, 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

14 Filippa Nässil & Janine Nyman, Akkurat

14 Old Time Jam 15-18, Wirströms

14 Fröken Elvis, Estrad i Södertälje

14 Mats Klingström & Hasse Larsson, Folkets Hus i Norrtälje

14 Kung Tung går igen, Pygméteatern

14 Yegor Zabelov, Larrys Corner

15 Walter Trout (US), Brygghuset

15-18 Gamla Stan Jazzdagar – Trad Jazz Festival, S:ta Clara

16 Jazz Jam, Stampen

16 Léctric Mud, Engelen

16 Emil Jensen – sånger och snack, Scalateatern stora scen, Sofia Common

16 Pariserhjulet – Konsert & Pre-Listening Party

16 Grievous Angels & Aroír, Katalin jazzbaren i Uppsala

17 TBA, Bluesbaren

17 “Från Di Leva till Bowie” med Thomas Di Leva, Katalin stora scen i Uppsala

17 Yoldia Trio, Katalin jazzbaren i Uppsala

17 L&L Blues Combo, Engelen

17 Morres Spisarbox, Stampen

17 Lennart Ekdals Big Red Blues, Norrport

17 La Belle Parade, Teater Bristol i Sundbyberg

17 The Civic Honky Tonk Music Bar, Biblioteket Live

18 The Bluerocks, Bluesbaren

18 Intim kväll med Jamie Meyer, Twang

18 Stockholm Voices & Samuel Ljungblahd, Konserthuset

18 Barfota, Sofia Common

18 Kaj Holst, Gamla Enskede Bryggeri

18 Karolina Brännström skivsläpp, Scalateatern källaren

18 Lisa Ekdahl – Vem vet Vintage Tour, Katalin stora scen i Uppsala

18 Beat Poet Society, Haninge Kulturhus

19 Wilmer X, Nalen stora salen

19 Knock Out-Greg Lowdown Trio + TBA Afterwork 17-19, Stampen

19 Blues Jam med jamledare Thomas Prim, S:ta Clara

19 Willis Badkar, Wirströms

19 Roland Stones, Bluesbaren

19 This Diamond Ring, Sofia Common 

19 Hot Pretzels, Engelen

19 Robert Johnson and Punchdrunks + Suspiria, Stadsgårdsterminalen

19 Black Larsson, Roger Karlsson och 23 Till, Melodybox

19 Loch Vostok releasefest gäst Enemy Within, The Bishops Arms i Sundbyberg

19 Basalt – Från Lennon till Laleh, Musikvalvet Baggen

19 Jonatan Stenson, Katalin jazzbaren i Uppsala

19-20 Forever and Ever the Music of David Bowie, Reimersholme Hotel

19-21 Silja Rock 30-årsjubileum, Kryssning Stockholm-Helsingfors-Stockholm www.siljarock.com 

20 Kulturnatt i Stockholm www.kulturnattstockholm.se 

20 Kulturnatt: Bellman, Dylan, tåg och Blues med bl.a. Blå Gubbar, Timmermansgården

20 Record Store Day www.recordstoreday.se 

20 Brian Kramer´s International Blues jam 14-18, Engelen

20 Blues jam med jamledare Midnight Skinny, S:ta Clara

20 TvR Blues, Wirströms

20 Stuns, Bluesbaren

20 These Modern Times + Fun Control, Patricia

20 Expired Date, Lilla Wien 

20 Drakens Trio, Grekisk rebétika 16-18, Rost

20 Robin Tesch, Rost

20 MusikMACKen Groovin´High 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

20 Klubb Uffe: Walter Trout (US), Katalin stora scen i Uppsala

20 The Family Jukebox, Skebopuben i Skebobruk

20 Minneskonsert för Björn “Agge” Aggemyr. Anders F Bravado Bravado, Urban Blues, Goliats & The Grumpy Guys, Red Houze, Bag Bag, Dust Off 5. 16.00, Telge Choppers Valsta Gård Tveta i Södertälje

20 Hijazz Klubb: Coffee Creme & Soul, Stationsgatan 23 i Uppsala

21 The Beat from Palookaville, 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala

21 Carl Verheyen Band (US) support Bettina Schelker (CH), Fasching

21 Engmans Kapell, Södra Teatern

21 Grand Old Softies spelar The Beatles matiné 17.00, Melodybox

21 Old Time Jam 15-18, Wirströms

22 Graham Bonnet Band (UK), Biblioteket Live

22 Bywater Call (CAN), Melodybox

23 Sam Outlaw, Nalen stora salen

23 Jazz Jam, Stampen

23 Mia Lexie Blues And Soul, S:ta Clara

23  “Från Di Leva till Bowie” med Thomas Di Leva, Scalateatern

23-24 Bernhoft (NO), Fasching

24 J.A.B.B, Norrport

24 TBA, Bluesbaren

24 Funcke´n The Master, S:ta Clara

24 Jorn (NO), Fryshuset Klubben

24 The Civic Honky Tonk Music Bar, Biblioteket Live

25 TBA, Bluesbaren

25 De Södervisa, Pub Anchor

25 Pejla Trio, S:ta Clara

25 11 “What Happened in California 1965 to 1975”, storytelling livedokumentär konsert med Stig Jäderberg, Bio Aspen i Aspudden

25 Chris Lynn, The Bishops Arms i Sundbyberg

25 Engmans Kapell, Katalin stora scen i Uppsala

26 Fredrik Kronkvist FONK! + TBA Afterwork 17-19

26  Vallentuna Bluesförening: Filip Jers & Emil Ernebro, Vallentuna Kulturhus

26 Blues Jam med jamledare Thomas Hammarlund, S:ta Clara

26 Willis Badkar, Bluesbaren

26 Almost Motown, Årsta Folkets Hus

26 J.A.B.B, Georgian Restaurang & Bar Iberia i Upplands Väsby

26 A.M. Söders Hjärta

26 Graham Bonnet Band (UK), Rockland i Sala

26 The Mersey Beatles (UK), Katalin stora scen i Uppsala

26 Barrington Levy (JAM), Uppsala Konsert & Kongress sal D i Uppsala

26 Sofia Karlsson, Kulturhuset

26 Lisa Ekdahl – Vem vet vintage tour, Cirkus

26 Progressive Rock Night: Seventh Dimension + Siren + Misth, The Bishops Arms i Sundbyberg

26-27 Franska Trion, Fasching

26-27 Jörgen Åsling Band, Wirströms

26-27 Rocks Off, Melodybox

27 Södertälje Jazz & Bluesförening: Hightide Bluesband och Ronin Bluesband, Spinnrocken i Södertälje

27 Vallentuna Bluesförening: Blueskväll en trappa ner, Vallentuna Bowling

27 C & G Blue Revue + Heartfelt Blues Jam med Stallion & Guitar Mark 14-19, Stampen

27 Brian Kramer´s International Blues jam 14-18, Engelen

27 Blues jam med jamledare Petter Persson, S:ta Clara

27 Sir Jay Åsling Combo, Bluesbaren

27 Bad Liver skivrelease, Pygméteatern

27 Bryan Adams (CAN), Hovet

27 The Reed Project – Transformers from the Underground, Årsta Folkets Hus

27 En speciell kväll med Ronny Norberg, Rost

27 J.A.B.B, Hamnen Kök Bar i Södertälje

27 Siena Root, Skottvångs Grufva Gnesta/Mariefred

27 Liv Sin + Ad Meliora, The Bishops Arms i Sundbyberg

27 Old Town Guitar Quartet “Beatles with a little help from Dylan Thomas” 14.00, Musikvalvet Baggen

27 Beatles in Jazz med Golden Slumbers, Bio Tellus i Midsommarkransen

27 Under Pressure – Queen och Bowie med Bröderna Rongedal och Rosa Kvartetten, Djurönäset på Djurö

27 Skivrelease Grabbarna från Eken tolkar Taube, Kristinehovs Malmgård

27 Mantix – ABBA-kväll med gästartist AKO. Latitude i Uppsala

28  Old Time Jam 15-18, Wirströms

28 The Organ Hangout, Stampen

28 Jimmy Z and the Z Tribe (US,S), Akkurat

28 KSMB & Dogge och Rodde från Latin Kings, Nya Cirkus

28 Allt det bästa med Fröken Elvis, Scalateatern stora scen

28 Baskery, Kulturhuset i Kungsängen

28 Songs of Faith & Devotion Live (Depeche Mode) – The New Dress, Årsta Folkets Hus

28 Svartleffes Kapell 16.00, Folkets Hus i Norrtälje

29 “En hyllning till Sven-Bertil Taube” med Augustifamiljen, Edda Magnason och Henrik Wallgren, Stadsteatern stora scenen

30 Anders F Rönnblom Band – Underground vol. 4, Melodybox

30 BC & Heartkeys, Voodoo Room

30 Jazz Jam, Stampen

Mer info kommer!

Med reservation för ändringar!