BLUESGUIDEN OCH MUSIKGUIDEN MAJ

BLUESGUIDEN OCH MUSIKGUIDEN MAJ

BLUES OCH MUSIKGUIDEN MAJ
1 Kazbek Balaljkaorkester, Galleri Karby Gård i Täby
1 Gudibrallan + Dödsbabs + Weimarrepublken, Kollektivet Livet Bar & Scen Stadsgårdsterminalen
2 Tamikrest (MALI), Fasching
2 Kusinerna Riippa (FIN), Hökis Visrum i Hökarängen
2 Lainey Wilson (US), Cirkus
2 Ringhold, Rönnells Antikvariat
3 Lonnie Holley (US), Fasching
3 Bluebox Geetars Afterwork & Blues Night 17.00, Stampen
3 Willis Badkar, Wirströms
3 Ramblers, Lilla Wien
3 The Matchmen & Hellinor, The Bishops Arms i Sundbyberg
3 Möt våren i Paris “Sous le ciel de Paris” med Camilla Ringquist, Ö 2 Scenkonst Götgatan 73
3-4 Bluesjam med jamledare Per Ängkvist, S:ta Clara
4 Det blev Handgemäng + Blues Jam med Per Olof Sjöstrom 14-19, Stampen
4. Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen
4 Blue Buzzin, Wirströms
4 Caroline Williams Blues & Soulfriends, Norrport
4 The O!ppressions, Hallgränd 43, Johanneshov
4 Kusinerna Riippa (FIN), Musikvalvet Baggen
4 Alfonzetti, De Costa & Östling, The Bishops Arms i Sundbyberg
4 Pocket Size & Black Baker, Landet vid Telefonplan
4 Blues Uppsala: Among Lynx Duo, Jazzbaren i Uppsala
4 Hedemora Blues Jam: Charlie Jiverud + Husband Second Hand Band 14-18, Stadshotellet i Hedemora
4 Poets on Payday, Rost
4 MusikMACKen: Peters Jazz & Co och The Royal Baker Band 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal
4 Mary Rose aka Maria Arnqvist, KB Konstnärsbaren
5 The Organ Hangout, Stampen
5 Old Time Jam 15-18, Wirströms
7 Jazz Jam, Stampen
7 Kebu (FIN) – Synthesizer Legends Tour 2024, Melodybox
8 West Coast Carl & The Upsetters feat Carl Krantz, Stampen
8 H-land Blues, S:ta Clara
8 Bill & The Southside Ramblers, Engelen
8 L & L Blues Combo, Folkets Hus i Åkersberga
8 Siena Root, Kollektivet Livet Bar & Scen Stadsgårdsterminalen
8 Blues Injection, T11, Tegnergatan 11
8 The Mavericks, Berns INSTÄLLT
8 Rod Stewart (UK), Tele 2 Arena
9 Jesper Lindell & His Band, Debaser Strand
9 Pat Martino Tribute, Stampen
10 Robbie Hill (UK) + Afterwork med Petter Persson Trio 17-19, Stampen
10 Bluesjam med jamledare Morris Andersson, S:ta Clara
10 The Scorpios (SUD), Fasching
10 Sid Griffin (Long Ryders) & Peter Case (The Nerves) (US), Melodybox
10 Fredrik & Puritanerna, Pa Grillen i Norrtälje
10 Double Crossing Time, Wirströms
10 Penny Arcadia, Geronimo´s FGT
10 En magisk kväll med Jonathan Sergel, Krister Svensson och Mattias Olsson, Larrys Corner
11 Good Stuff Boogie Blues Band + Blues Jam med Tommy ”Big T” Moberg gäst Robbie Hill (UK), Stampen
11 Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen
11 Bluesjam med jamledare Matte Rosen, S:ta Clara
11 The Bwanas och The Sewergrooves, Restaurang Folkparken INSTÄLLT
11 Lectric Mud, Wirströms
11 Janne Borgh Fanclub + Ramverk + Great Park Avenue, The Bishops Arms i Sundbyberg, The Bishops Arms i Sundbyberg
11 B.O.M + Lennart Kåge, Melodybox
11 B.O.M + Lennart Kåge “Swapmeet”, Antikladan i Veda
11 Janne Borgh Fanclub + Ramverk + Great Park Avenue, The Bishops Arms i Sundbyberg
11 As Good as Brothers, Rost
11 Beatleskväll med The Day Trippers, Hamnen Kök & Bar i Södertalje
11-12 Judith Hill (US), Fasching
12 The Organ Hangout, Stampen
12 Södra Bergens Balalaikor, Hägerstensåsens Medborgarhus
12 Old Time Jam 15-18, Wirströms
12 Evan Honer (US) + support Julia Di Grazia ?, Debaser Bar Brooklyn
12 Darren Wharton´s Renegade (f.d. Thin Lizzy UK), Biblioteket Live
12 Ale Möller och Bruce Molsky (US), 14.00-15.15, Kulturoasen i Hågaby Uppsala
13 A Hot Time in The Old Town m. Jesses H6, S:ta Clara
14 Jazz Jam, Stampen
14 Mikael Ramel Band, Fasching
15 Jake La Botz w & Band (US), Melodybox
15 Big Band Splash (5-horn edition) feat Knock Out Greg + special guest Erica Baier, Stampen
15 J.A.B.B, Norrport
15 Nicke Wagemyr – Elvis Presley program, Galleri Karby Gård i Täby
15 Almost Motown, Solstugan i Fredhäll
15 Caroline ”Soulqueen” Williams & Kaj Sundblom, Dagobert
15 Öppen scen tema Cornelis, Hökis Visrum i Hökarängen
16 Don Diego & The Swedes (ITA,S), Stampen
16 “Från Di Leva till Bowie” med Thomas Di Leva, Scalateatern
16 Ekdals Big Red Band, Engelen
17 Brown! + Afterwork med Jellycream ft. Oskar Boså 17-19, Stampen
17 Bluesjam med jamledare Cripple Joe och Joakim Wall, S:ta Clara
17 Ragnarök, Fasching
17 Angstbadan, Geronimo´s FGT (Stampen)
17 Rev Curt & Co, Wirströms
17 L & L Blues Combo, Rastaholms Värdshus på Ekerö
17 En hyllningskonsert för Bernt Rosengren, Hägerstensåsens Medborgarhus
17 Svartleffes Kapell, Hjorthagens Kulturhus
17 JP Cooper (UK), Gröna Lund
17 Great Wide releasefest, Vintervikens Trädgårdscafé
17 Janne Bark & Vänner, Folkets Hus i Nynäshamn
17 Sailes Martens, Larrys Corner
17 Pink Pedal Pushers, Lilla Wien
18 Maxie Freeman Band, Stampen
18 Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen
18 Bluesjam med jamledare Giles John Sennett Double Crossing Time, S:ta Clara
18 Broddbo Tractor Music: The greeting, Rebecka Tilles, The Sitting Three och Martin and the Midnight Men, Björklinge
18 Blue & Groovy, Wirströms
18 MusikMacken: Golden Slumbers och Johnny Lundin Band med Rosa Körberg 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal
18 David Kaye and The Weoponry + Orkestermaskinen, Nomad Swedish Food & Bar
18 Viktoria Tolstoy, Fasching
18 ´Lectric Mud, Rapido MCK, Skansbacken 4, Gullmarsplan
18 Folkbus, Skebopuben i Skebobruk
18 Zannah Parmenius framför egna låtar med “Rostfamiljen” Ronny Norberg & Robin Hallgren, Rost
18 Sjösäkerhetsdagen: Blue House 13.00, Trosa Hamn
18 Lördagsjazz – I huvudet på Thomas Hammarlund 14.30, Katalins Pub i Uppsala
19 Ronnie Åstrom Band, Engelen
19 All in Brothers Band – Hyllning till The Allman Brothers Band 16.00, Oktoberteatern i Södertälje
19 The Organ Hangout, Stampen
19 Old Time Jam 15-18, Wirströms
19 Geraint Watkins Trio, (WAL,S), Kafé Himlavalvet
19 Hannah Aldridge w & Band (US) support Jordan Allen Dean (US), Melodybox
19 Ringo Franco, Akkurat
19 Ballroom Swing, Patricia
19 Cornelisallsång med Kurt Dahl 16-18, Ekermanska Malmgården
20 Hairy Blues Project, Engelen
20 Cecilia Thörngren & Göran Martling, Ö 2 Scenkonst
21 Etran L Áir (NIGER), Slaktkyrkan
21 Jazz Jam, Stampen
21 Good Enough, Engelen
21 New Orleans Jazz Tuesday – Joakim Falk Blue Devils, Voodoo Room
21 My Dear Companion, Rönnells Antikvariat
22 The Lowdown Saints, Stampen
22 Bossebandet, Träden och Jonna sjunger Turid, Stadsgårdsterminalen
22 Blues Injection, T11, Tegnergatan 11
22 David Ritschard, Kafé Smedjan i Norrtälje
22 Future Elephants ?, Engelen
22 Maida Vale, Hus 7
22 Gemene Man, Solstugan i Fredhäll
22 A Swingin´ Soul Night: Cilla Ribbing Kvartett & gäster, Norrport
22 Swing Magnifique, Georgian House i Abrahamsberg
23 Hökis Visrum presenterar Magnus Marcinkowski i Hökarängen
23 Fredrik & Puritanerna, Stampen
23 Lady A & Top Dogs (US,S), Jazzbaren Katalin i Uppsala
23 Mick Harvey (US) och stråkkvartetten Amanda Acevedo & Rosa Kvartetten (S), Debaser Bar Brooklyn
23 BC & Heartkeys, Voodoo Room
23 Europe, Gröna Lund
23 Dubbelorganisterna, Live & Releasefest, Götgatan 40, Riche Fenix
23 Hijazz: Faraj, Risberg, Rogefeldt, Stationsgatan 23 i Uppsala
24 Lady A & Top Dogs(US,S), at Kungsholmen
24 Axman Band, Stampen
24 Bluesjam med jamledare Olle Sjöstedt ´Lectric Mud, S:ta Clara
24 Double Crossing Time, Wirströms
24 Ghost Dance + support Rethrograth, Melodybox
24 Sofia Ullman – Releasefest!, Kafé Himlavalvet
24 Almost Motown, Solstugan i Fredhäll
24 Lisa Howard 16.00, Söders Hjärta
24 Jazzsalong – Monica Z & Other Moods, Bio Tellus i Midsommarkransen
24 Releasekonsert – Quadrophonic Leslie Experience med Andreas Hellkvist, Katalin i Uppsala
24-25 Mönsterås Blues & Roots Festival Blues & Roots Festival (bluesfestival.wixsite.com)
25 Södertälje Jazz & Bluesförening: The Family Jukebox + Blue & Groovy, Spinnrocken i Södertälje
25 Marino & The Rhythm Collective, Stampen
25 Kebnekajse, Melodybox
25 Brian Kramers International Bluesjam 14-18, Engelen
25 Bluesjam med jamledare Derek Conyer, S:ta Clara
25 Tommy Moberg & Co, Wirströms
25 Stockholms Ukulele Festival 14-21, Vintervikens Trädgårdscafé
25 J.A.B.B, Restaurang Engelbrekt i Högdalen
25 10-års jubileum Violet Green, Ö2 Scenkonst (f.d. Boulevardteatern
25 TMS Bowie: Pickups, Kafé Himlavalvet
25 H.Self, Debaser
25 Maida Vale, Hus 7
25 En speciell kväll med Ronny Norberg, Rost
25 Punks Not Dead med Sthlm Utd, Zooparty, Bitch Boys, Aoousch, 7 Bullets. 16.00, The Bishops Arms i Sundbyberg
25 West Wind Festival, Jazzbaren Katalin i Uppsala
26 The Organ Hangout, Stampen
26 Old Time Jam 15-18, Wirströms
26 Realesefest Fred Asp från Imperiet signerar självbiografin. Musik med Ebbot, Reeperbahn, Fred Asp Band, Elin Wiigh + special guests med musiker från Madhouse och Brooklyn Funk Essentials, Debaser Strand
26 Remedy skivrelease, support Zhiva, Angeline, Grand the Band, Brygghuset
26 Sara Möller med band, Bio Aspen i Aspudden
27 The Mad Men Band – Owe Thörnqvist 95 år, Scalateatern
28 Blue Vibes, Engelen
28 Jazz Jam, Stampen
28 Deap Valley (US) + Hot Wax & Dosiapath (UK), Debaser Bar Brooklyn
29 Billy Bremners Rockfiles – A Tribute To Rockpile, Kafé Himlavalvet
29 Country Catz, Engelen
30 Harmonica Showdown med Sweet Marta (SPA), Knock Out Greg och Steve Weston (UK), Stampen
30 Ebba Bergkvist & The Flat Tire, Debaser Bar Brooklyn
30 Blå Gubbar, Hökis Visrum i Hökarängen
30 The Molotovs (UK), Melodybox
30 Lars Bygdén, Bio Aspen i Aspudden
30 Dan Smalley (US) + Stiko Per Larsson, Katalin i Uppsala
30-31 Vasas Flora och Fauna, Vintervikens Trädgårdscafé
31 Vallentuna Bluesförening: ”Under bar himmel” med H Land Blues, Yoldia Trio och Domestic Bumblebees, utomhus Kulturscenen i Vallentuna Vallentunablues
31/5 -1/6 Huddinge Jazzförening: Huddinge Jazz & Blues med The Lowdown Saints, Thomas Arnesen Bluesband, Isabella Lundgren, Jump 4 Joy m.fl. Sjödalsparken i Huddinge Program Huddinge jazz & blues
31 Mönsterås Blues Band 50 år gäst Mats Ronander, Engelen
31 Bluesjam med jamledare Midnight Skinny, S:ta Clara
31 J Haugen Band, The Bishops Arms i Sundbyberg
31 Dan Smalley (US) + Stiko Per Larsson, Scalateaterns källare
31-1 juni Tidaholms Bluesfestival TIDAHOLMS BLUESFESTIVAL – Dusty Road Blues
Med reservation for ändringar!