BLUES OCH MUSIKGUIDEN JANUARI

BLUES OCH MUSIKGUIDEN JANUARI

BLUES OCH MUSIKGUIDEN JANUARI

4   Harmonica Henry & Stockholm Allstars, Stampen

4   “Kings Call” – Hyllning till Phil Lynott, Likt tidigare år kommer en mängd gästartister tillsammans med husbandet Philomania att bjuda på med klassiska låtar ur Philip Lynotts låtskatt.Slaktkyrkan

4   Olle Sjöstedt & Friends, Norrport

4   Bill & The Southside Ramblers, S:ta Clara

4   Maetar, Engelen

4   Bluerocks, Bluesbaren

5   Stockholm Bluesförening: Trettondagsaftonbluesen med Terrie Odabi (US), BOM och Örjan Mäki & Leffe Williamsson, Fasching Trettondagsaftonsblues 2023 » Fasching

Kan vara en bild av 1 person och står

5   Appreciation Jam for James Bradley Jr, Stampen

5   Svartgam, Engelen

5   Chim & Mag med band, S:ta Clara

5   En Annan Femma, Bluesbaren

6   The Beat from Palookaville + Afterwork med L.W. & The Sparks 17-19, Stampen

6   Bluesjam med jamledare Giles John Sennett, S:ta Clara

6   Darya & Månskensorkestern, Fasching

6   Bjärhall Combo, Bluesbaren

6   Hampus & Sons + Future Elephants, Snövit

6-7 Ebba Gold, Pub Anchor

7   Jump 4 Joy + Bluesjam med Tommy Moberg & Ubbe Hed 14-19, Stampen

7   Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

7   Bluesjam med jamledare Olle Sjöstedt, S:ta Clara

7   The Highway Band, Bluesbaren

7   TMS firar David Bowies 75 års dag, tolkar skivan Bowie Live 74, Katalin i Uppsala

7-8 Trettondagskonsert “Without a Song”, Fasching

8   The Organ Hangout, Stampen

8   Old Time Jam 15-18, Wirströms

9   Secret Circus feat Maxie Freeman (S,US), Engelen

9   Emma & The Blue Whales, S:ta Clara

10  The Vacuum Cleaners + ak. set med Keith Streng (The Fleshtones) US, Hawk och Totte, Twang

11 Darkest White Soul, Galleri Karby Gård i Täby

11  The Bluetonics feat Jussi Kalla, Stampen

11  Cilla Ribbing Jazz & Soulkvartett med vänner, Norrport

11  Rix Mix, Bluesbaren

11  Everbloom Valley, S:ta Clara

12  Slim Gin & The Tonics, Stampen

12  Sven-Erik Granholms Bluesband, Bluesbaren

12  Piledriver – Status Quo, Engelen

12  Bosses – En hyllning till Bo Hansson, Fasching

13  Axman Band + Afterwork med The Voice of Soul 17-19, Stampen

13  Louisiana Avenue, Fasching

13  Bluesjam med Edvin Öström, S:ta Clara

13  Mona Johansson med band, Wirströms

13  Sofo, Bluesbaren

13  Per Persson & Nya Packet, Vassa Eggen

13  Lana & The Papas, Engelen

13  The Plastic Pals och Ramshackle Beat, Scalateatern källaren

14  The Band of Brothers feat Eric Hansson + Bluesjam med Fredrik Karlsson 14-19, Stampen

14  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

14  Bluesjam med Petter Persson, S:ta Clara

14  Ida Sand, Fasching

14  Elvis Presley Birthday Party med Kent Wennman Rockabilly Kvartett & Band, Katalin i Uppsala

14  Swing Magnifique, Scalateatern foajén

14  The Unkool Hillbillies, Bluesbaren

14  MusikMACKen: Ekholm Sounds och Bossa Rio of Sweden 13.00-15.30, Restaurang Gröna Dalen i Gröndal

14-15 TMS Bowie Live 74, Melodybox

15  Swedens Clearwater Revival 14.00-15.30, Kulturoasen i Hågaby utanför Uppsala

15  The Organ Hangout, Stampen

15  Old Time Jam 15-18, Wirströms

16  Ulf Bejerstrand – Pelle Berglund – Mattias Mueller, Engelen

17  Bruce Dickinson (UK), Cirkus

18  Sunny A.M. (POR/S), Stampen

18  TVR Blues, S:ta Clara

18  Marie Diana Sjölin och Fredrik Sandberg och The Blue Sound, Norrport

18  Kristoffer Co, Bluesbaren

19  The Driving Beat, Stampen

19  Doctor Ruth, Bluesbaren, Melodybox

19  Linus Ackers Band + Jesper Klein & The Surrounding, Melodybox

20  Tove Gustavsson Band + After Work med L.W. & The Sparks 17-19, Stampen

20  Bluesjam med Thomas Hammarlund, S:ta Clara

20  JABB, Lilla Wien

20  The Pilgrims, Bluesbaren

20  Midnight Skinny Blues, Wirströms

20  En annan femma, Musikvalvet Baggen

20-21 Trackbite, Engelen

21  Winter Blues Festival med Clas Yngström & Sky High, Mats Ronander, Among Lynx, Tove Gustavsson Band, Bergman Blues Band + Roine Stolt, Katalin i Uppsala www.katalin.com/events/winter-blues-festival/ 

21  Charlie Jiverud Band + Bluesjam med Derek January 14-19, Stampen

21  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

21  Bluesjam med Roberth Strandgren, S:ta Clara

21  Intim kväll med Bill Öhrström, Twang

21  Tommy M Band, Wirströms

21  JABB, Bluesbaren

21  Derek Conyer Birthday Jam, Lilla Wien

21  En speciell kväll med Ronny Norberg, Rost

21  Pelle Lundblad & KaPellet, Williams Pub i Uppsala

22  Django Reinhardt Tribute, Konserthuset

22  The Organ Hangout, Stampen

22  Old Time Jam 15-18, Wirströms

24  French Connection – Django Reinhardt Tribute, Jazzbaren Katalin i Uppsala

25  Randy Newman (US), Cirkus

25  Johan Briese, Bluesbaren

26  David Henriksson & Daze Delight, Stampen

25  Cilla Ribbing Jazz & Soulkvartett med vänner, Norrport

26  Stunts, Bluesbaren

26  We like Sonny Rollins, S:ta Clara

26-27  The Mad Men Band, Reimersholme Hotel

27  Bluesjam med Marie Diana Sjölin, S:ta Clara

27 Ariel Posen (US) & Andreas Rydman med band, Midsommargården Telefonplan

27  Som´thin´with Mallika, Bluesbaren

27  Ian Paice feat Purpendicular (UK), Katalin i Uppsala

27  Double Crossing Time, Wirströms

27  Travelling Band, Nalen

27  Cardiolic Assholes, Lilla Wien

27  Westwood Sound sista vals, Melodybox 

27  Ossler, Hus 7 Slakthusen

27 Releasekonsert: Elin Lyth sjunger Kristia Lugn, Teater Brunnsgatan 4

28 Södertälje Jazz & Bluesförening: Solid Zue Band och Emma & The Blue Whales, Spinnrocken www.sodertaljejazzbluesforening.se

28  Lee Ericson´s Rhythm´n Blues Revue + Bluesjam med Hannes Mellberg 14-19, Stampen

28  Brian Kramer´s International Blues Jam 14-18, Engelen

28  Rivet Hammer Blues band, Sportsbar Nummer 10 i Vaxholm

28  Women in the House med bl.a. Helene Du Rietz, Norrport

28  Bluesjam med Garrett Smith, S:ta Clara

28  Stefan Bluesman Band, Wirströms

28  Rex Isle Beat, Lilla Hotellbaren, Scandic Malmen

28  Guts n Grace, Bluesbaren

28  Soul Corner feat Derek Conyer, Lilla Wien

28  Barfota, Twang

28  Soul Pack, Katalin i Uppsala

28  Lördagsjazz med Bill Öhrström & Maria Kvist Trio 14.30-16.30, Katalin i Uppsala

29  Bluespoddenpriset 15-19, Scalateaterns källare

29  Kitto (AUS), Akkurat

29  Ian Paice feat Purpendicular (UK), Slaktkyrkan

29  The Organ Hangout, Stampen

29  Old Time Jam 15-18, Wirströms

30  Joakim Falk Blue Devils, S:ta Clara

31  Klubb Uffe: Caleb Caudle (US) och Teddy and The Rough Ride (US), Jazzbaren Katalin i Uppsala

31  All Night Monk – A Night of Thelonious Monk, S:ta Clara

Med reservation för ändringar!