BLUESGUIDEN APRIL

BLUESGUIDEN APRIL

Hej! I dessa Coronatider så blir Bluesguiden för april lite annorlunda. Ingen kalender för månaden, då mycket är inställt och att det sker ändringar väldigt sent. Den här gången får ni istället länkar till de flesta av musikställena, så kan ni kolla själva. 

GAMLA STAN

* Stampen www.stampen.se   

* Wirströms Pub www.wirstromspub.se

* St:a Clara Bierhaus www.staclara.se

* O´Connells www.oconnells.se

* Engelen www.engelen.se            Facebook

* Musikvalvet www.musikvalvet.se 

* Zum Franziskaner  www.zumen.se 

*Sjätte Tunnan  www.sjattetunnan.se 

*Temple Bar    https://www.facebook.com/Templebar.sthlm/ 

* The Liffey www.theliffey.se Facebook

NORRMALM/VASASTAN/ÖSTERMALM

* Teaterstudio Lederman www.teaterlederman.com 

* Scalateatern www.scalateatern.se

* Fasching www.fasching.se

* Nalen www.nalen.com

*Berns www.berns.se

* Cirkus www.cirkus.se 

*Bryggarsalen www.bryggarsalen.se 

*Stallet www.stallet.st

* Glenn Miller Café www.glennmillercafe.se 

*Harry B James   Facebook

ÖSTERMALM

*Folkkulturcentrum Hjorthagen http://folkkulturcentrum.se

*O´ Baren www.obaren.se

SÖDERMALM

* Debaser Hornstull http://debaser.se

*Munchenbryggeriet  www.munchenbryggeriet.se 

* Bluesbaren www.bluesbaren.se    

* Mosebacke/Södra Teatern/Kägelbanan/Terrassen http://sodrateatern.com

* Akkurat www.akkurat.se   

*Snotty Seaside (f.d. Skål) Facebook

* The Big Ben www.bigben.nu   

*Lilla Wien www.lillawien.se 

* Snövit  Facebook

* Southside Pub www.southsidepub.se

* Slaktkyrkan www.slaktkyrkan.se 

* Twang  Facebook

* Hellsten – Glashuset www.hellsten.se 

* Noels http://noels.se

* Rost www.roststockholm.se

KUNGSHOLMEN

*Copperfields www.copperfields.se    

FÖRORTER/SKÄRGÅRD

* Björn Hasselgren Rockn Roll Klubb www.bjornhasselgren.com Haninge

* Hökis Visrum  Facebook

* Kraken Sthlm  www.krakensthlm.se 

* Landet, Telefonplan www.landet.nu

* Tellus Bio & Café, Midsommarkransen www.tellusbio.nu  

* Gröna Dalen Bar & Restaurang, Gröndal www.gronadalen.se 

www.musikmacken.org 

* Melody Box, Hökmossen Facebook

* Långa Raden, Velamsund (Sommar) www.langaraden.se

* Slaktkyrkan/Hus 7  Facebook

UPPSALA

* Katalin www.katalin.com

* Konsert & Kongress www.ukk.se  

* Kulturoasen www.kulturoasen.se

SÖDERTÄLJE

* Södertälje Jazz & Bluesförening www.sodertaljejazzbluesforening.se

UPPLAND

* Skebopuben, Skebo bruk http://skebobrukspub.blogspot.se

*Smedjan, Norrtälje  https://pythagorasmuseum.se/kafe-smedjan/ 

SALA

* Rockland    Facebook www.rockland.nu   

MARIEFRED

* Skottvångs Gruva  www.skottvangsgrufva.com 

NYNÄSHAMN

* Ankaret Pub   Facebook

* Rootsy Live https://www.rootsy.nu/live.php

* Thorells Syndrom      www.thorellssyndrom.se