Bluesguiden

Bluesguiden

BLUESGUIDEN JULI

1-4  Roffe Wikström, Lisa Lystam, Ida Bang & Fredrik Karlsson, S/S Blidösund

2     Little Gunnars Blue Tuesdays: Dekula Band

2     Blues Jam, Wirströms

2     Gordon Bonham Blues Band (US), Strandnära i Öregrund

2-3  Steve Future Rock Blues Magic, Engelen

3   Louise Hoffsten, Hågelbyparken i Tumba

3     Xavier Rudd (AUS), Debaser Strand

3     Eric Hansson & Pontus Snibb. Gäst Conny Bloom, Bluesbaren

3     Owe Thörnqvist releasefest, The Persuaders sings Baroque Pop med The Apricots, Perry & The Pacemakers, Lasse i Parken

3    Johan Airijoki & Malmfältens Rockklubb, Skottvångs Grufva utanför Mariefred

3    Villafranca Band, Ekermanska Malmgården i Tanto

4    Carrie Nation & The Speak Easy (US) + Westwood Sounds, Lasse i Parken

4    Stefan Dafgård & Tommy Trumma, RnR Diner i Gustavsberg

4    Medborgarna, Slaktkyrkan vid Globen

4    Shoutin’ Red, Strandnära i Öregrund

4    Andreas Hellkvist Trio, Stampen

4    Ulf De Wolf solo med gäster, Bluesbaren

5   After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + Big T & The Urban Blue Kings, Stampen
5   Top Dogs, Långa Raden i Velamsund
5   Cosmetisk Heesvijk, Eight Friends Inn i Nynäshamn
5   TGF Blues Jam med Pelle Leuf, S:ta Clara
5   Lindblom, Håden & Hulphers, Bluesbaren
5   50-talskväll: The Golden Age of Rock & Roll med Kent Wennman Rockabilly Quartet, Lasse i Parken
5-6  Stefan Dafgård & Tommy Trumma, Little Dublin i Norrtälje
5-6  Caroline Williams Blues Band, Lilla Wien
5-6  Blarney Pilgrims, O’Connells
6   Big Time Blues Jam med Tommy Moberg och Urban Hed 14-19 + Dan Granero Band, Stampen
6   Brian Kramer’s International Blues Jam 14-18, Engelen
6   Saturday Blues Jam med Hannes Mellberg och Matte Rosén, S:ta Clara
6 Gordon Bonham Blues Band (US), Lagervägen 4 i Skogås, Drunken Horse Saloon
6   Janne Åström och Medborgarna, Skottvångs Grufva utanför Mariefred
6   Elvishyllning med Flaming Stars feat. Billy Bremner, S/S Blidösund från Ljusterö & Björnhuvud
6   Cockroach Blues Band, Eight Friends Inn i Nynäshamn
6   De Södervisa, Skärgårdsfestivalen på Djurö
6   Led Zeppelin med The Apricots, Lasse i Parken
7   The Essex Green (US), Slaktkyrkan
7   The Organ Hangout, Stampen
7-8 Honey Island Swamp Band (US) 18.00, Zum Franziskaners bakficka
8   White Buffalo (US), Fåfängan
8   De Södervisa, Varvet på Högmarsö
8-9  Blå Skåpet, Engelen

9   Cory Henry & The Funk Apostles (US), Slaktkyrkan

9   Little Gunnars Blue Tuesday: Williamsson Bluesband, Stampen

9   Blues Jam, Wirströms

9     The Surfin’ Saints 17.30, Gubbhyllan på Skansen

10   Angstbadan, Stampen

10   Blå Hissmusik med Tove Gustavsson & Skanky Fred, Strandnära i Öregrund

10   Miss Winter + Skillet Licorice (US), Lasse i Parken

10   Allen Finney and Friends, Bluesbaren

11   Clas Yngström & The Blue Devils, Lasse i Parken

11   The Spel, Stampen

11   Ulf De Wolf, Bluesbaren

12   The Mad Men Band 60-tals show, Lasse i Parken

12   Knock-Out Greg & The Jukes, Långa Raden i Velamsund

12   Led Zeppelin med The Apricots, Stampen

12   TGF Blues Jam med Robert “Big Rob” Svensson, S:ta Clara

12   Soul Corner med Derek Conyer, The Temple Bar

12   Little Cockroach Band, Bluesbaren

12   Cirkus Prütz, Level Rockbar i Uppsala

13   Ewert Ljusberg, Skottvångs Grufva utanför Mariefred/Gnesta

13   Big Time Blues Jam 14-19 + Knock-Out Greg & The Jukes, Stampen

13   Brian Kramer’s International Blues Jam 14-18 + Playing the Blues med Cirkus Prütz, Engelen

13   Saturday Blues Jam med Peo Sjöström, S:ta Clara

13   Little Cockroach Band, Bluesbaren

13   Soul Experience, Bullandö Krog på Värmdö

14   The Organ Hangout, Stampen

16   Little Gunnar’s Blue Tuesdays: The Dogs

16   The Surfin’ Saints 17.30, Gubbhyllan på Skansen

 

17   Beer & Blues 17-22 på Säby Säteri, Värmdö Bryggeri. Livemusik med Tove Gustavsson & Skanky Fred. www.varmdobryggeri.se 

 

17   James Intveld & Honky Tonk Palominos (US) + Martin Riverfield & The Wheels of Fortune, Lasse i Parken

17   Axman Band, Stampen

17   Guntrigger 25 år hyllar Led Zeppelin m.fl, Engelen

17   Allen Finney & Maxie Freeman, Bluesbaren

18   Conny Bloom, S/S Blidösund

18   Big T & The Urban Blue Kings feat Stefan Dafgård, Stampen

18   Steve Future Rock Blues Magic, Flötet Grill & Bar i Nynäshamn

18   Ulf De Wolf, Bluesbaren

 

18-19 Bill Öhrström & Top Dogs, Engelen

 

19   Tom Petty hyllning med The Virtues, Lasse i Parken

19   Kaurna Cronin med band (AUS), Farbror Blå Bar & Matsal i Sigtuna

19   After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + Steve West Weston & Tomi Leino Trio (UK,FIN), Stampen

19   TGF Blues Jam med Jan Sjöberg, S:ta Clara

19   Soul Corner med Derek Conyer, The Temple Bar

19   Alex Flow, Bluesbaren

 

19-20 JABB, Lilla Wien

 

20   Big Time Blues Jam 14-19 + Top Dogs med Bill Öhrström, Stampen

20   Brian Kramer’s International Blues Jam 14-18, Engelen

20   Saturday Blues Jam med Robert “Big Rob” Svensson, S:ta Clara

20   Blue Comets + Blue Lightning, Folkets Hus i Norrtälje

20   Timjan, Bluesbaren

20   Billy Momo, Lasse i Parken

20   Kaurna Cronin med band (AUS), Skanskvarn

20   Crisu Ristseppä, Sköntorpsvägen 84, Restaurang Trianon i Årsta

21   Doug Seegers (US), Danderydsgården

21   The Organ Hangout, Stampen

23   Jack Vreeswijk, Grisslehamns Dansbana

23   Little Gunnar’s Blue Tuesdays: Nathan James (US), Stampen

23  The Surfin’ Saints 17.30, Gubbhyllan på Skansen

24   Bror Gunnar Jansson, S/S Blidösund

24   Blue Hammer, Stampen

24   Tribute till Lucinda Williams, Lasse i Parken

24   Robert Ivansson med vänner, Bluesbaren

 

24-27 The Moose Brothers, Akkurat

24-27 The Blue Trio, Wirströms

 

25   Louise Hoffsten, Fåfängan

25   Conrad Boqvist Band, Stampen

25   Klasson & Fett Acoustic Jamboree, Bluesbaren

25   Soul Satisfaction, Lasse i Parken

26   Erika Baier & The Business, Långa Raden i Velamsund

26   Fatboy, Elmstanatta på Väddö

26   Jenny Almsenius, Skottvångs Grufva utanför Mariefred/Gnesta

26   The Refreshments, Fåfängan

26   After Work Live Soul Session 17.30-19.30 + The Band of Brothers, Stampen

26  TGF Blues Jam med Thomas Hammarlund, S:ta Clara

26   Soul Corner med Derek Conyer, The Temple Bar

26   Ulf De Wolf, Bluesbaren

26   The High-Jacks, Lasse i Parken

27   Bror Gunnar Jansson, Skottvångs Grufva utanför Mariefred/Gnesta

27   Clas Yngström & The Blue Devils, S/S Blidösund från Norrtälje

27   Big Time Blues Jam 14-19 + Jump 4 Joy, Stampen

27   Brian Kramer’s International Blues Jam 14-18 + Blue Tattoo, Engelen

27   Saturday Blues Jam med Per Ängkvist, S:ta Clara

27   Timjan, Bluesbaren

27   Albin & The Honky Tonk Express, Möja Dansbana

28   Judah and The Lions (US), Fåfängan

28   The Organ Hangout, Stampen

 

29-1/8 Roffe Wikström Band, S/S Blidösund

 

30   Little Gunnar’s Blue Tuesdays: Whitney Shay (US), Stampen

30   The Surfin’ Saints 17.30, Gubbhyllan på Skansen

31   The Cordovas (US), Lasse i Parken

31   Caroline af Ugglas med band, Skottvångs Grufva utanför Mariefred/Gnesta

31   The Boppers, Möja Dansbana

31   Klara Rehman Kvintett, Stampen

31   Robert Ivansson med vänner, Bluesbaren

 

Med reservation för ändringar!